Helgporträttet: ”Jag har inget jättetydligt mål”

20 mar 2021
Förstapristagaren Paolo Nobis Sandén (foto: Privat)

VINNAREN. Igår offentliggjordes de tio vinnarna av ”Sveriges största novelltävling” som arrangeras av Opulens och Ekström & Garay förlag. Idag publicerar vi förstapristagaren Paolo Nobis Sandéns novell och Elin Stadenberg passade på att intervjua honom. 

Namn: Paolo Nobis Sandén
Ålder: 31 år
Född: Lund
Bor: Malmö
Familj: Två föräldrar och fyra syskon
Intresse: Film och att spela musik

Hej Paolo,

Opulens och Ekström & Garay utlyste Sveriges största novelltävling, tillsammans med Göteborgs-Tidningen, Sparbanken Syd och Kvällsposten, och du vann! Hur känns det?

– Det kändes väldigt skönt med bekräftelsen. Det är svårt att gå runt och hoppas när så många är med och skriver, men det var ju jättekul!

Namn: Paolo Nobis Sandén
Ålder: 31 år
Född: Lund
Bor: Malmö
Familj: Två föräldrar och fyra syskon
Intresse: Film och att spela musik
ELIN STADENBERG
elin.stadenberg@opulens.se

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

FILM. Ingela Brovik tipsar om fyra sevärda filmer på bio just nu. Allt från politisk thriller och dokumentärfilm till dystopisk sci-fi-action och barnfilm. bio, bioaktuellt, film, filmer, filmkonst, Ingela Brovik, långfilm, animerad film, dokumentärfilm,

Film på bio – 4 filmer som är riktigt sevärda

FILM. Ingela Brovik tipsar om fyra sevärda filmer på bio
FILM. Ingela Brovik konstaterar att Dag Johan Haugeruds ”Drömmar” är ”en film som utspelas just som i en dröm, med poetisk touch och humor.”

”Drömmar” är en stark och intensiv film

FILM. Ingela Brovik konstaterar att Dag Johan Haugeruds ”Drömmar” är