
MUSIKBIOGRAFI. Elisabeth Brännström har läst Linus Kuhlins aktuella biografi över Lena Junoff, en sångerska som trots sin fantastiska röst, fick kämpa hårt för att ta sig fram inom musikbranschen.
För bra för att vara sann – Lena Junoffs osannolika liv och karriär
av Linus Kuhlin
Pug förlag

Sångerskan Lena Junoff föddes på Hisingen 1942, och som dotter till den ryske musikern och musikläraren, Ilja Junoff, fick hon tidigt börja med med musik. Hennes röst var redan från början helt unik, den spände över fem oktaver och det var uppenbart att Lena borde satsa på en musikalisk karriär. Det var också precis vad hon gjorde, men trots den otroliga rösten och samarbete med bland annat superkändisen Duke Ellington, tog karriären aldrig riktigt den fart man kunde förvänta sig.
Att Lena Junoff verkligen kunde sjunga är uppenbart, om man är intresserad kan man lyssna på några av hennes mest kända inspelningar på Youtube, men något verkade alltid komma i vägen för det stora genombrottet och i slutändan har hon blivit mest känd för att ha sjungit tillsammans med den infamöse Johnny Bode på den porriga “Bordellmammans dotter” på sjuttiotalet.
I en nyutgiven biografi om Lena försöker nu Linus Kuhlin, som tidigare skrivit böcker om Killinggänget och Kent, reda ut begreppen så gott det går och sam-tidigt ge en sammanhängande bild av hur Lenas liv sett ut under åren. Det har inte varit helt lätt, i de intervjuer som Linus gjort med den otroligt pratsamma sångerskan, svävar hon ofta iväg, byter ämne och håller sig kanske inte alltid till den absoluta sanningen. Själv påstår hon att hennes karriär kanske inte kom igång på riktigt på grund av att hon blev för mycket för många av kollegorna i branschen: för pratsam, för fladdrig och för flamboyant.
Detta är inte helt otroligt, flera av Lenas gamla kollegor vittnar om samarbetssvårigheter och det gick också elaka rykten om att hon hade drogproblem och hade varit med i en porrfilm; två ”svagheter” som ju aldrig setts på med blida ögon inom det svenska etablissemanget. Medan Lill-Babs, som framstod som mer helylle, karriär blomstrade, fick Lena, trots sin fantastiska röst, kämpa hårt för att ta sig fram inom musikbranschen.
Detta innebär naturligtvis inte att Lena Junoff inte hade en karriär som ändå är få svenska sångerskor förunnat. Hon har sjungit med Duke Ellington, fått uppträda på invigningen av tysk färg-tv, sålt guld i Storbritannien och umgåtts med stjärnor som Rolling Stones, Rod Stewart och byxspräckaren P J Proby, som hon under en kort tid var förlovad med.
Ingen ordning och reda kanske, men Lenas livshistoria är både spännande och intressant och Linus Kuhlins biografi ger en fin bild av en begåvad, komplicerad människas kamp för erkännande i en hård, ofta hycklande värld, där betydligt mer än bara rå talang spelar en avsevärd roll för den som vill nå hela vägen fram till den verkligt stora berömmelsen.

elisabeth.brannstrom@opulens.se



