Snudd på alltför elegant prosa

31 aug 2020
Ben Lerner. Foto: Ariana Manqual.

PROSA. Ben Lerner är en ordkonstnär som kräver koncentration av läsaren och som översättare har Andreas Lundberg säkert brottats med språket. Det väller fram, prosa övergår i poesi, slang blandas med högstämdhet. Till slut blir det nästan för elegant, skriver Carolina Thelin.

 

Topekaskolan av Ben Lerner
Översättning: Andreas Lundberg
Natur&Kultur

Hur formas man av att växa upp med föräldrar som hela tiden analyserar och diagnostiserar ditt beteende? I Bern Lerners nya roman Topekaskolan är livet som barn till två freudianskt inspirerade terapeuter fyllt av hemliga begär och en häftig längtan över att få råda över sitt eget liv. Mina tankar går till Sexeducation som nu är inne på sin andra säsong på Netflix. Här är Otis mamma sexterapeut och hans liv genomsyras av hennes goda råd och sexliberala inställning så till den milda grad att han startar en egen sexrådgivning på skolan. Två helt olika skildringar av samma ämne men ändå – båda är “offer” för sina föräldrars experimentlusta.

CAROLINA THELIN
info@opulens.se

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

”Lina Wolffs ’Liken vi begravde’ är inspirerande och stundtals kuslig läsning.” Det skriver Bo Bjelvehammar som har läst den Augustprisnominerade romanen.

Lina Wolffs roman är tät, ryslig och rafflande

ROMAN. ”Lina Wolffs ’Liken vi begravde’ är inspirerande och stundtals
PROSA. I veckans utgåva av Littestraden kan vi presentera den starka debutnovellen ”Ronny min vän” av Axel Bard Bringéus. Littestraden, novell, novellkonst, prosa, Prosa & poesi, skrivande

Littestraden: Novell av Axel Bard Bringéus

PROSA. I veckans utgåva av Littestraden har vi glädjen att