Vill vi ha ett samhälle utan kultur?

14 apr 2021
Collage: C Altgård / Opulens.

KULTURARBETARE. I ett samhälle där allt förstås som antingen politik eller ekonomi blir det svårt att motivera varför någon ska lägga tusentals timmar på att lära sig spela trumpet. Nyttotänkande har undergrävt idén om kulturens egenvärde, anser Lars Anders Johansson.

Det är få förunnat att kunna försörja sig på sitt största intresse. Det gäller inte minst inom konstnärliga yrken. Likväl lägger många människor ned stora mängder tid och ansträngning på att förfina sina färdigheter i en bransch där konkurrensen är stenhård och där de har små utsikter att kunna försörja sig på heltid i framtiden.

LARS ANDERS JOHANSSON
larsanders.johansson@opulens.se

Följ/gilla oss

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

Baselitz. KONST. Den framstående tyske konstnären Georg Baselitz är död. Jesper Nordström reflekterar över ett konstnärskap präglat av yra, kraft och must och i otakt med tiden.

Noterat: Apropå Georg Baselitz död

KONST. Den framstående tyske konstnären Georg Baselitz är död. Jesper
ULF EKLUND. Under den pågående Konstrundan i Nordvästra Skåne är Ulf Eklund en av de deltagande konstnärerna. Jesper Nordström fascineras av ett konstnärskap som kombinerar en kärv blick med värme.

Ulf Eklund kombinerar kärvhet med värme

KONSTRUNDA. Under den pågående Konstrundan i Nordvästra Skåne är Ulf