Depression förbjuds i ny serieroman

2 okt 2021
Flera kända platser i Stockholm dyker upp i Bim Erikssons serieroman. ”Det som jag tycker är mest spännande i en dystopi är när det känns som att det skulle kunna vara här och nu, att det ser ganska normalt ut, sedan inser man sakta att det inte är som det brukar”, säger hon. (Foto: Fredrik Persson / TT)

DYSTOPISERIE. När serietecknaren Bim Eriksson påbörjade berättelsen om ”Baby Blue” tyckte hon att den dystopiska fantasivärlden var skruvad och dragen till sin spets.

Sedan kom pandemin och vände upp och ner på allt.

– Jag tror inte att folk tänkte att det gick att förändra ett samhälle så snabbt, säger hon.

Bim Eriksson

Bim Eriksson är född 1991 i Stockholm.

Hon debuterade med serieromanen ”Det kändes lugnt när mina känslor dog” 2016.

Nu är hon aktuell med den dystopiska serieboken ”Baby Blue”.

Det började för ungefär fyra år sedan med ett depressionsliknande tillstånd. Bim Eriksson hade debuterat med sin första serieroman ”Det kändes lugnt när mina känslor dog” ett år tidigare, något som ledde till massor av jobberbjudanden. Och hon tackade ja till allt.

Sofia Sundström/TT

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

Oravsky. PROSA. Erik Bovin har läst Vladimir Oravskys senaste bok och konstaterar att ”romanförfattarens prosa är experimentell, språkligt fulländad och i sanning vederkvickande.”

Språkligt fulländad roman av Vladimir Oravsky

PROSA. Erik Bovin har läst Vladimir Oravskys senaste bok och
Jörgen Hassler, Littestraden, Prosa & poesi, novell, novellkonst, skrivande, science fiction, Gaza,

Littestraden: Novell av Jörgen Hassler

PROSA. Inför helgen presenterar vi, i ”Littestraden”, en novell av