Omskakande samtidsroman om barn som skjuter barn

10 mar 2022
Malin Persson Giolito. (Copyright/fotograf: Anna-Lena Ahlström)

SAMHÄLLSKRITIK. Malin Persson Giolito har med I dina händer skrivit en mycket bra, samhällskritisk roman där hon lyckas med att belysa flera aspekter av ett gemensamt problem som berör oss alla, skriver Elisabeth Brännström.

I dina händer av Malin Persson Giolito
Wahlström & Widstrand

Natten mellan den sjätte och sjunde december ringer det i kriminalinspektören och ungdomsutredaren Farid Ayads Mobil. En ung pojke har hittats skjuten på en lekplats i överklassförorten Rönnviken, tvärs över motorvägen från det utsatta området Våringe. Farid, som snabbt tar sig till platsen, behöver bara några minuter för att förstå att den svårt skadade pojken är den fjortonårige Billy Ali från Våringe. Farid har känt honom och hans bästa kompis Dogge från Rönnviken sedan de bara var sex år gamla.

ELISABETH BRÄNNSTRÖM
elisabeth.brannstrom@opulens.se

 

Följ/gilla oss

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

PROSA. Inför helgen har vi valt att i Littestraden publicera en novell av den rumänske författaren Eduard Gabriel Tănase. ”Stugan i skogen” lyder titeln.

Littestraden: Novell av Eduard Gabriel Tănase

PROSA. Inför helgen har vi valt att i Littestraden publicera
"Ner med allt". PROSA. ”Carl Johan De Geer är en både lättsam och skämtsam medresenär, provokativ och associationsrik.” Det skriver Bo Bjelvehammar som läst ”Ner med allt”.

”Ner med allt” är en associationsrik bok

PROSA. ”Carl Johan De Geer är en både lättsam och