Vill vi ha ett samhälle utan kultur?

14 apr 2021
Collage: C Altgård / Opulens.

KULTURARBETARE. I ett samhälle där allt förstås som antingen politik eller ekonomi blir det svårt att motivera varför någon ska lägga tusentals timmar på att lära sig spela trumpet. Nyttotänkande har undergrävt idén om kulturens egenvärde, anser Lars Anders Johansson.

Det är få förunnat att kunna försörja sig på sitt största intresse. Det gäller inte minst inom konstnärliga yrken. Likväl lägger många människor ned stora mängder tid och ansträngning på att förfina sina färdigheter i en bransch där konkurrensen är stenhård och där de har små utsikter att kunna försörja sig på heltid i framtiden.

LARS ANDERS JOHANSSON
larsanders.johansson@opulens.se

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

TAGG. SOCIALA MEDIER. Gussy Löwenhielm begrundar fenomenet taggning på sociala medier och vad det betyder för kulturutövare.

Gussy: ”Tusen tagg!”

SOCIALA MEDIER. Gussy Löwenhielm begrundar fenomenet taggning på sociala medier
Heidi Edström. UTSTÄLLNING. Maria Johansson skriver om en aktuell utställning, ”Vaska guld”, med verk av Heidi Edström. Det är konst som både triggar och berör. konst, konstutställning, svenska konstnärer,

Heidi Edström gör konst som både triggar och berör

UTSTÄLLNING. Maria Johansson skriver om en aktuell utställning, ”Vaska guld”,