Poetisk psykos

28 aug 2020
Foto: TriArt

FILM. ”Med ett sinnrikt bildspråk och handling som låter tystnaden tala har Bäck utnyttjat filmmediet maximalt”,  skriver Karolina Bergström om Maria Bäcks långfilmsdebut Psykos i Stockholm.

 

Psykos i Stockholm. Regi: Maria Bäck. Manus: Maria Bäck. Medverkande: Josefine Stofkoper, Josefin Neldén, Sanaz Saidi, Saga Gärde. Från 11 år.

En tonårstjej reser på efterlängtad semester till Stockholm med sin mamma för att fira fjortonårsdagen, varpå mamman drabbas av en psykos och omhändertas, och dottern blir ensam kvar i storstadens limbo. Det skulle kunna vara upptakten till en ordentligt otäck historia, men inte i regissören Maria Bäcks händer. Redan med kortfilmen Mamma är gud från 2015 utforskade hon det kärleksfullt sköra förhållandet mellan sig själv och sin psykiskt sjuka mamma. I den självbiografiskt präglade långfilmsdebuten Psykos i Stockholm lyfter Maria Bäck på locket om en händelse hon länge höll hemlig för alla.

KAROLINA BERGSTRÖM
karolina.bergstroem@opulens.se

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

Jarmusch. FILM. Filmfestivalen i Göteborg har inletts med Jim Jarmuschs ”Father Mother Sister Brother”. Ulf Bjereld reflekterar här över en filmtriptyk som ”kretsar kring lögnen som det kitt som håller oss samman.”

Jarmusch ifrågasätter vårt behov av sanning

FILM. Filmfestivalen i Göteborg har inletts med Jim Jarmuschs ”Father
”Sound of Falling” är en tysk biofilm som du inte bör missa, enligt Ingela Brovik. Filmen har ett kvinnohistoriskt perspektiv och den berättas på ett djupt originellt vis.

”Sound of Falling” är mycket sevärd

BIOFILM. ”Sound of Falling” är en tysk biofilm som du