Orfeus i underjorden – en resa i metateater

2 mar 2020
Orfeus i underjorden, på Malmö Opera. Eurydike – Eir Inderhaug; Orfeus – Martin Vanberg. (Fotograf: Mats Bäcker.)

SCENKONST. Metateater är lite som en trollkarl som visar och avslöjar för publiken hur han gör sina fantastiska trick, skriver Mathias Jansson med utgångspunkt i en aktuell operettuppsättning på Malmö Opera.

 

Orfeus i underjorden. Musik: Jacques Offenbach. Spelas på Malmö Opera t o m 10 maj. I rollerna: Rickard Söderberg, Martin Vanberg, Eir Inderhaug, Loa Falkman, Marianne Mörck, med flera.

Operetten gör comeback på Malmö Operas scen. Uppsättningen av Offenbachs Orfeus i underjorden kan bäst beskrivas som en finkulturens buskis. Här hittar man förväxlingar, intriger, sexuella anspelningar, grova skämt, ordvitsar, samtidssatir och can-can-dans, men också en hel del metateater.

MATHIAS JANSSON

info@opulens.se

 

Opulens är ett dagligt nätmagasin som vill stärka kulturjournalistikens opinionsbildande roll. Kulturartiklar samsas därför med opinionsmaterial – allt med en samhällsmedveten blick där så väl klimatförändringarna och hoten mot yttrandefriheten som de sociala orättvisorna betraktas som självklara utgångspunkter.

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

”Sound of Falling” är en tysk biofilm som du inte bör missa, enligt Ingela Brovik. Filmen har ett kvinnohistoriskt perspektiv och den berättas på ett djupt originellt vis.

”Sound of Falling” är mycket sevärd

BIOFILM. ”Sound of Falling” är en tysk biofilm som du
SONETTER. TEATER. ”Sammanfattningsvis är det här en mycket njutbar föreställning där dans, text och skådespeleri sömlöst flyter in i varandra,” skriver Lena Torquato Lidén som sett ”Sonetter” på Göteborgs stadsteater.

”Sonetter” är en mycket njutbar föreställning

TEATER. ”Sammanfattningsvis är det här en mycket njutbar föreställning där