Oväntad romantik vid diskbänken

31 aug 2022
“Ali & Ava” handlar om kärlek över klass-, generations- och musikgränserna i ett grådaskigt norra England (foto: Nonstop)

DRAMA. Clia Barnards “Ali & Ava” handlar om två ensamma själar som möts i en udda men lyckad hybrid mellan romcom och socialrealism.

Opulens är ett dagligt nätmagasin som vill stärka kulturjournalistikens opinionsbildande roll. Kulturartiklar samsas därför med opinionsmaterial – allt med en samhällsmedveten blick där så väl klimatförändringarna och hoten mot yttrandefriheten som de sociala orättvisorna betraktas som självklara utgångspunkter.

Följ/gilla oss

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

DDR. Nu startar vi artikelserien Veckans DDR. Jesper Nordström kommer att i en rad texter att blicka tillbaka och reflektera över den östtyska nation som grundades 1949 och upplöstes 1990.

Veckans DDR: Olsenbanden gjorde succé i öst

FILM. Den här veckan funderar Jesper Nordström över varför den
Marilyn Monroe – född för 100 år sedan FILM. I dag, den 1 juni, är det 100 år sedan Marilyn Monroe föddes. Filip Hallbäck reflekterar över hennes stora betydelse som populärkulturellt fenomen.

Marilyn Monroe – en ikon född för 100 år sedan

FILM. I dag, den 1 juni, är det 100 år