Kulturkriget är inget nytt

26 maj 2021
”Den som lyssnar till dagens infekterade samhällsdebatt kan lätt få intrycket att det kulturkrig som påstås pågå utbröt när Donald Trump aviserade sin presidentkandidatur,” skriver Lars Anders Johansson i dagens krönika. Collage: C Altgård / Opulens

FÖRENKLINGAR. ”GAL/TAN-skalan, som beskrivits som en ’GOD/OND’-skala, är främst en beskrivning av det progressiva lägrets självbild”, skriver Lars Anders Johansson som menar att det i debatten framlyfta kulturkriget har fler än två fronter.

Det talas om att det pågår ett kulturkrig, att samhällsdebatten har lämnat de ekonomiska frågorna bakom sig och flyttat fokus till kulturens sfär. Påfallande ofta är det de som under lång tid har kämpat för att politisera varje hörn av den mänskliga tillvaron som ondgör sig över det kulturkrig som påstås ha brutit ut när de för första gången upplevt att de fått svar på tal.

LARS ANDERS JOHANSSON
larsanders.johansson@opulens.se

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

FILM. Genom bristande engagemang har kulturminister Parisa Liljestrand förlorat ännu mer av ett redan lågt förtroende i filmbranschen. Det rapporterar Ulf Bjereld från Göteborgs filmfestival. Göteborgs filmfestival, Svenska filminstitutet, Parisa Liljestrand, kulturminister, filmpolitik, svensk film,

Kulturministerns fruktansvärda frånvaro

FILMPOLITIK. Genom bristande engagemang har kulturminister Parisa Liljestrand förlorat ännu
GAZA. ”Vad innebär detta att se, men inget göra - kunna göra? Vilka är vi, blir vi? Hur långt bort skjuter vi ansvaret?” Stellan Lindqvist kommenterar Israels krigföring i Gaza. Det rör sig om krigsmetoder som är i linje med det som räknas som folkmord, enligt en FN-kommitté.

Vi är alla vittnen till det som sker i Gaza

GAZA. ”Vad innebär detta att se, men inget göra –