Stulna fresker återlämnade till Pompeji

19 maj 2021
Sex stulna fresker har återlämnats till den arkeologiska parken i Pompeji. (Foto: Stefan Gustavson/SvD/TT)

ÅTERLÄMNAT. Sex stulna fresker har återlämnats till den arkeologiska parken i Pompeji, uppger italiensk polis på tisdagen.

Tre av dessa tros ha stulits redan på 1970-talet, smugglats ut från Italien och sålts till samlare i USA, Schweiz och Storbritannien.

Muralmålningarna har hackats loss från ruinerna av antika villor i den begravda fornromerska staden i landets södra delar.

Freskerna upptäcktes och togs i beslag av den italienska militärpolisen, Arma dei Carabinieri, i fjol. Detta som en del av ”en större utredning om internationell handel med arkeologiska fynd”, heter det i ett uttalande.

De andra tre hittades av polisen 2012 i en olaglig utgrävning i närheten av Pompeji och beslagtogs innan tjuvarna hunnit föra bort fynden från platsen.

TT Nyhetsbyrån

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

Utställning. Affischbild för utställningen på Galleri M med verk av Ingrid Forfang, Orion Righard och Pelle Ossler.

En rik och mångfasetterad utställning

UTSTÄLLNING. ”Tre konstnärer ger dig här upplevelser av bredd och
UKRAINA. Historikern och författaren Lars Gunnarsson urskiljer två vitt skilda narrativ när det gäller konflikten mellan Ryssland och Ukraina. Han anser att medierna svikit folket genom att låta det första värderingsbaserade västliga narrativet vara allenarådande. Ukraina, Ryssland, Putin, Zelenskyj, Nato, neutraliteten, historia, kalla kriget, andra världskriget, Ukrainakriget, Lars Gunnarsson,

Vad är sanningen om Ryssland och Ukraina?

ESSÄ. Historikern fil dr Lars Gunnarsson urskiljer två vitt skilda