Ny poesipamflett av Alexandra Sundqvist

2 maj 2022
Alexandra Sundqvist (Bild: Wikipedia)

POESI. Pamflett förlag publicerar en åttonde poesipamflett. Det är förlagets åttonde publikation och är skriven av Alexandra Sundqvist.

Verket har titeln Förlora & Fauna. ”I Förlora & fauna är växtligheten en fond, faunan en spegel och förlusten ett faktum. Alexandra Sundqvist porträtterar ett vågspel mellan det inre och det yttre, i takt med vardagens konstanter och tidens förgänglighet”, skriver förlaget i ett pressmeddelande.

Pamflett förlag startade 2021 och ger varannan månad ut poesi i pamflettform. Bland tidigare publicerade poeter finns bland andra Mara Lee, Erik Lindman Mata och Lina Rydén Reynols.

Anna Brynhildsen

 

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

Tina K Persson. LYRIK. I veckans utgåva av Littestraden har vi nöjet att publicera en kort diktsvit av Tina K Persson. dikter, Littestraden, Prosa & poesi, Tina K Persson, svenskspråkig litteratur, skrivande, lyrik,

Littestraden: Diktsvit av Tina K Persson

LYRIK. I veckans utgåva av Littestraden har vi nöjet att
Bo Bergman. KÄRLEKSBREV. För första gången har författaren, poeten och akademiledamoten Bo Bergmans kärleksbrev till Maria Almqvist publicerats. Lis Lovén har läst Per Wästbergs urval och finner att tonen är både genuin och intim.

Bo Bergman – en stillsam poets kärleksbrev

KÄRLEKSBREV. För första gången har författaren, poeten och akademiledamoten Bo