Dokumentären om Estonia får uppföljning

1 jun 2021
Journalisten Henrik Evertsson skickade en dykrobot till Estonias vrak och blev ställd inför rätta. Han blev dock frikänd. (Foto: Stian Lysberg Solum/NTB/TT)

UPPFÖLJARE. Den prisbelönade dokumentärserien ”Estonia – fyndet som ändrade allt” får en uppföljning meddelar Discovery.

Serien avslöjade ett hål i skrovet på fartyget vilket fått den svenska regeringen att besluta om att nya dykningar ska göras. Regeringen har också avsatt 21,5 miljoner kronor extra för detta.

Fortsättningsserien ska handla om det som den ursprungliga serien satte i gång.

”Vi är mitt uppe i det journalistiska arbetet med att dokumentera det som hänt efter att serien släpptes och kommer att fortsätta följa händelserna kopplade till fallet Estonia, bland annat de dyk som ska genomföras under 2022”, säger Jessica Linnman, kommunikationsdirektör på Discovery Networks Sverige, i ett pressmeddelande.

”Estonia – fyndet som ändrade allt” har bland annat belönats med Stora journalistpriset för årets avslöjande. Men den har också kritiserats av bland andra Jan Guillou och Janne Josefsson för att vara konspirationsteoretisk.

TT Nyhetsbyrån

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

DOKUMENTÄRFILM. ”’Farmors leriga händer – en film om Lisa Larson’ är en fin och lyhörd dokumentärfilm som du inte skall missa!” Det skriver Ingela Brovik.

Lisa Larson porträtteras i lyhörd dokumentärfilm

DOKUMENTÄRFILM. ”’Farmors leriga händer – en film om Lisa Larson’
dokumentära berättandets begränsningar, "Pedofilhärvan i Outreau: En fransk rättsskandal", dokumentär, tv-serier, Netflix, pedofilhärva, true crime,

Det dokumentära berättandets begränsningar

DOKUMENTÄR. Charlotte Wiberg har sett den dokumentära tv-serien ”Pedofilhärvan i