Björn Ulvaeus om förhandstrycket: Enastående

15 okt 2021
Björn Ulvaeus tillsammans med dottern Anna Ulvaeus inne i Storholmens Warmbadhus i Västervik. (Foto: Adam Ihse/TT)

ALBUMSLÄPP. Intresset för Abbas kommande album ”Voyage” är stort – och förhandsförsäljningen har nu tagit fart rejält.

Det berättar Björn Ulvaeus för TT i hemstaden Västervik, där han precis invigt Storholmens Warmbadhus som han investerat i tillsammans med dotter Anna Ulvaeus.

– Jag ser väldigt mycket fram emot den 5 november, våra förhandsorder är fullständigt enastående, till och med fysiska produkter. Det här ska bli jättekul, säger han.

Björn Ulvaeus konstaterar att engagemanget i barndomsstaden är en stor kontrast till arbetet med det länge efterlängtade albumsläppet och ”abbatar”-konserterna i London, som äger rum nästa år.

Men entreprenörsandan är samtidigt en viktig egenskap för en musiker, menar han.

‒ Redan från början har jag insett att för att vara i musikindustrin måste man vara entreprenör också. Det finns de som bara kan vara artister och sångare. Men jag och Benny kände tidigt att om det ska bli som man vill så måste man vara med från ax till limpa. Det är ett entreprenörskap som går hand i hand med det artistiska.

TT NYHETSBYRÅN

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

Abba-showen hyllas – men inte i Sverige

REAKTIONER. Brittiska The Guardian ger Abbashowen i London full pott.

Terry Uttley i Smokie död

SMOKIE-MEDLEM DÖD. Basisten Terry Uttley från det legendariska popbandet Smokie