Kim Persson – den litterära visans förnyare

23 jun 2026
 ”Kim Persson är både en traditionsbärare och en förnyare av den litterära visan.” Det skriver Bo Bjelvehammar som lyssnat på det aktuella albumet ”Visans trotjänare”.
Omslaget till Kim Perssons aktuella album.

VISMUSIK. ”Kim Persson är både en traditionsbärare och en förnyare av den litterära visan.” Det skriver Bo Bjelvehammar som lyssnat på det aktuella albumet ”Visans trotjänare”.

 

Visans trotjänare med Kim Persson
Egen utgivning

Kim Persson är visartist och multiinstrumentalist, en mästare på folkliga flöjter. Med albumet ”Visans trotjänare” tar han oss med på en musikalisk resa, från Provence till Husby.

Det kan ses som ett manifest för den sjungna lyriken, från Evert Taube och Olle Adolphson till C M Bellman och Dan Andersson.

Kim Persson gör det med sång och instrumentalt stöd, som inte tillhör det vanliga, till exempel härjedalspipa och elfsborgspipa.

Han gör det tillsammans med en ensemble, med musiker som Nina Grigorjeva på keltisk harpa och Peter Granström på elbas.

Totalt är det tio spår, varav tre är egentillverkade, allt med egenartade ljudbilder och särdeles egna klanger.

Kim Persson är både en traditionsbärare och en förnyare av den litterära visan. Han är stundtals rå och brutal i sitt tilltal, stundtals mjukt öppen och intensiv. Men han visar alltid en stor närvaro och låter svensk visa förena sig med traditionell folkmusik.

litteratur, konst, barnböcker, poesi, musik, jazz
BO BJELVEHAMMAR
bo.bjelvehammar@opulens.se

 

Följ/gilla oss

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

Aktuella flöden. LYRIK. För fjärde året i rad fortsätter Erik Skogh sitt poesiprojekt ”Aktuella flöden” där han tar intryck av såväl den yttre som inre verkligheten.

Diktsvit av Erik Skogh: ”Aktuella flöden (2025)”

LYRIK. För fjärde året i rad fortsätter Erik Skogh sitt
Viktor Johansson. LYRIK. Med ”Den lena stenen” återvänder Viktor Johansson efter 16 år till poesin. Erik Bovin har läst boken och finner att det är fråga om en storstilad återkomst.

Viktor Johansson gör en storstilad lyrisk återkomst

LYRIK. Med diktsamlingen ”Den lena stenen” återvänder Viktor Johansson efter