Sorgsen betraktelse över allt som gått förlorat

7 nov 2023
Sanna Samuelsson. (Copyright/fotograf: Märta Thisner)
Sanna Samuelsson. (Copyright/fotograf: Märta Thisner)

PROSA. ”Som sorgsen betraktelse över allt som gått förlorat, människors våld mot djur och (mer indirekt) mot varandra, fungerar ”Mjölkat på det hela taget fint även om den kanske inte lämnar något djupare intryck,” skriver Anna Remmets som läst Sanna Samuelssons debutroman.

ANVÄND DENNA! Anna Remmets
ANNA REMMETS
anna.remmets@opulens.se

Anna Remmets är litteraturvetare och frilansskribent och har skrivit litteraturkritik i bland annat Ord & Bild, Karavan, Astra, ETC och Brand. Hon är även en av två redaktörer för den finlandssvenska kulturtidskriften Horisont.

Följ/gilla oss

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

SJÓN. PROSA. ”Sjónorama” är en bok med 20 berättelser av den isländske författaren Sjón. Thomas Almqvist tilltalas och berörs av den surrealistiska berättarkonsten.

Sjón – Surrealistisk berättarkonst som berör

PROSA. ”Sjónorama” är en bok med 20 berättelser av den
LUKAS MOODYSSON. Bo Bjelvehammar har läst Lukas Moodyssons nya roman "Rebellerna" och känner både glädje och sorg inför de starka tidsbilder som målas upp.

Lukas Moodysson skapar starka tidsbilder från 1968

ROMAN. Bo Bjelvehammar har läst Lukas Moodyssons nya roman “Rebellerna”