Myhrelds marginalanteckningar: När fantasin inte räcker till

21 maj 2021
Robert Myhreld_marginalanteckningar
Myhrelds marginalanteckningar. (Montage: C Altgård / Opulens. Grundbild från Pixabay.com)

GOD BOK. Det här är en bok god som någon för att läsa sig till det fantasin inte förmår och det lättjan och ignoransen hindrar oss från, skriver Robert Myhreld som läst Jacqueline Crooks Ismigrationen.

Tips: Robert Myhreld har också ett Instagramkonto som heter just marginalanteckningar.

Jacqueline Crooks kom som ung med sina föräldrar till Storbritannien från Jamaica. I vuxen ålder har hon under många år sysslat med socialt arbete. För Palatinate berättar hon att det hon skriver i boken Ismigrationen (Aska Förlag) är biografiskt eller autobiografiskt. Erfarenheter och händelser – strikt talat fakta – är för henne startpunkten för skrivandet. Boken är dels en släktkrönika, dels en skärskådan av vad fattigdom, utanförskap och marginalisering kan göra med människor. De två, släktkrönikan och utanförskapet, är inlindade i varandra och i slutändan är de kanske ett och det samma.

Tips: Robert Myhreld har också ett Instagramkonto som heter just marginalanteckningar.
ANVÄND DENNA!
ROBERT MYHRELD
info@opulens.se

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

LISE TREMBLAY. ”Trots, eller kanske tack vare, Lise Tremblays korta prosa är ”Judiths syster” en stor roman,” skriver Carolina Thelin. berättare, berättarkonst, fransk-kanadensisk litteratur, Lise Tremblay, personskildringar, prosa, prosakonst, franskspråkig litteratur,

Stor roman i litet format av Lise Tremblay

ROMAN. ”Trots, eller kanske tack vare, Lise Tremblays korta prosa
SJÄLVBIOGRAFI. ”Björn Wiman skriver äkta och nära om passionen för skidåkning, om detta enda och stora, som hans far hade gett honom,” skriver Bo Bjelvehammar.

Björn Wiman skriver gripande om far-son-relation

SJÄLVBIOGRAFI. ”Björn Wiman skriver äkta och nära om passionen för