Brev om samtiden: Samlingssida

1 jan 2017

BREV OM SAMTIDEN. Under ett års tid kommer våra medarbetare Crister Enander och Kristian Lundberg brevväxla här på Opulens. Ett tankeutbyte om hur det står till i vårt samhälle och dess institutioner och vart vi är på väg. Här nedan samlar vi alla de tidigare publicerade breven i kronologisk ordning.

Utgångspunkterna av Crister Enander

En dag bland andra av Kristian Lundberg

Den systematiska utarmningen av Crister Enander

För en ny arbetarlitteratur av Kristian Lundberg

Flykten från meningslösheten av Crister Enander

Hackordningen består av Crister Enander

Vår tid på jorden av Crister Enander

Tidens virvel av Kristian Lundberg

Förnyelse är inte ett självändamål av Kristian Lundberg

Ockultismen blir en tillflyktsort av Crister Enander

”Döden gick mig tätt förbi denna gång¨ av Crister Enander

Girigheten är vår tids problem av Crister Enander

”Kom förbi på kaffe istället” av Kristian Lundberg

Nu är vi snart framme av Crister Enander

Den systematiska historielöshetet av Kristian Lundberg

Opulens är ett dagligt nätmagasin som vill stärka kulturjournalistikens opinionsbildande roll. Kulturartiklar samsas därför med opinionsmaterial – allt med en samhällsmedveten blick där så väl klimatförändringarna och hoten mot yttrandefriheten som de sociala orättvisorna betraktas som självklara utgångspunkter.

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

LYRIK. Håkan Sandell återvänder här till av minnet Kristian Lundberg (1966-2022) som ung poet. Han kan därtill presentera några ungdomsdikter av poeten. Dikter som nu publiceras för första gången. Kristian Lundberg, Håkan Sandell, lyrik, poesi, skrivande, dikter, svensk litteratur,

Kristian Lundberg – ett knippe ungdomsdikter

LYRIK. Håkan Sandell återvänder här till av minnet Kristian Lundberg
MAGDALENA ANDERSSON. Magdalena Andersson ger i självbiografin ”Helhjärtat” en personlig inblick i sitt liv och ledarskap. Ulf Bjereld har läst den och ser en auktoritär tendens.

Magdalena Andersson går från frihet till trygghet

POLITIK. Magdalena Andersson ger i självbiografin ”Helhjärtat” en personlig inblick