Pullman avgår som ordförande efter kontrovers

25 mar 2022
Philip Pullman avgår som författarförbundets ordförande i Storbritannien (foto: Yui Mok)

MENINGSSKILJAKTIGHET. Författaren Philip Pullman, som bland annat har skrivit boken ”Guldkompassen”, avgår som författarförbundets ordförande i Storbritannien, efter en kontrovers kring en bok förra året, skriver BBC.

Kate Clanchys självbiografi ”Some kids I taught and what they taught me” fick kritik för att vara rasistisk, men Pullman stöttade Clanchy och tyckte att boken var ”human och varm”. Författarförbundet tog avstånd från hans kommentarer.

Nu väljer Pullman att avgå, eftersom han inte känner sig fri att uttrycka sina personliga åsikter som ordförande. Han beklagar att hans personliga åsikter har tagits för författarförbundets, eftersom de därmed har dragits in i kontroversen.

Pullman har också twittrat att kritiken mot Clanchy var balanserad och att alla människor oavsett hudfärg förtjänar respekt.

TT Nyhetsbyrån

Opulens är ett dagligt nätmagasin som vill stärka kulturjournalistikens opinionsbildande roll. Kulturartiklar samsas därför med opinionsmaterial – allt med en samhällsmedveten blick där så väl klimatförändringarna och hoten mot yttrandefriheten som de sociala orättvisorna betraktas som självklara utgångspunkter.

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

PER FAXNELD. ROMAN. Elisabeth Brännström har läst ”Tre varv motsols” av Per Faxneld. Hon konstaterar att det är en välskriven och berikande historisk spänningsroman om svartkonst, folktro och inre smärta.

Stark roman av Faxneld om ockultism och smärta

ROMAN. Elisabeth Brännström har läst ”Tre varv motsols” av Per
IDA ANDERSEN. PROSA: Inför helgen är vi glada över att få presentera ett utsnitt ur Ida Andersens kommande roman ”Älska på italienska”.

Littestraden: Ida Andersen ‒ ”Älska på italienska”

PROSA: Inför helgen är vi glada över att få presentera