Unga författare skildrar det hårda Norden

1 nov 2021
Niviaq Korneliussen skriver om Grönlands många självmord. Arkivbild. (Foto: Fredrik Sandberg/TT)

NOMINERING. Laddade samtidsfrågor skildras i flera romaner vars författare har chans att få Nordiska rådets litteraturpris på tisdag.

– Det är det hårda Norden, säger Amanda Svensson, kritiker och svensk jurymedlem.

Nordiska rådets litteraturpris

Pristagaren presenteras 2 november i Köpenhamn och får prisstatyetten ”Nordlys” samt 300 000 danska kronor.

Priset har delats ut sedan 1962 till ett skönlitterärt verk som skrivits på ett av de nordiska språken. Syftet är att öka intresset för ”de nordiska kulturgemenskapen”. I fjol gick priset till finlandssvenska Monika Fagerholm för romanen ”Vem dödade Bambi?”.

Maggie och Kurt är sprungna ur den danska underklassen och lever sina liv präglade av förödmjukelsen i att inte ha pengar. Danska Asta Olivia Nordenhof (född 1988) kan få Nordiska rådets litteraturpris för den uppmärksammade ”Penge på lommen”, den första i en planerad serie på sju böcker som alla på olika sätt anknyter till den ouppklarade mordbranden på färjan Scandinavian Star 1990 då 159 personer dog.

Erika Josefsson/TT

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

Žižek. Nette Wermeld Enström har läst essäboken ”Krossa framsteget” av Slavoj Žižek. Hon konstaterar att uppgörelsen med framstegsmyten framstår som en politisk nödvändighet.

Žižek: Idén om framsteg maskerar katastrofen

ESSÄBOK. Nette Wermeld Enström har läst essäboken ”Krossa framsteget” av
Iodine Jupiter, SATIR. Vi har nu nöjet att presentera ett utdrag ur vår medarbetare iodine Jupiters aktuella bok ”Jag vill bli kriminell”.

iodine Jupiter – ”Jag vill bli kriminell”

SATIR. Vi har nu nöjet att presentera ett utdrag ur