En feministisk klassiker

6 mar 2020
Agnes von Krusenstjerna. Digitalt porträtt: C Altgård / Opulens efter fotoförlaga. Bildkälla: Wikipedia.

LITTERATUR. Inför internationella kvinnodagen på söndag den 8 mars begrundar Jesper Nordström ytterligare en svensk feministisk klassiker, Agnes von Krusenstjernas I Ateljé Souvenir.

 

Den manliga blicken. Ett begrepp och ett perspektiv som varit rådande i hundratals år i litteraturen. Rätten att se och rätten att betrakta och därmed också att bedöma.

JESPER NORDSTRÖM
jesper.nordstrom@opulens.se

Jesper Nordström är kulturskribent med inriktning på litteratur och idéhistoria, med särskilt intresse för modern poesi och tysk prosa. Han har även gjort resereportage från Berlin och Köpenhamn med inriktning på arkitekturhistoria.

Följ/gilla oss

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

ROMAN. Bo Bjelvehammar konstaterar att Tomas Bannerhed skapat ett mästerligt porträtt i sin senaste roman.

Bannerhed skriver stilrent om en särling

ROMAN. Bo Bjelvehammar konstaterar att Tomas Bannerhed skapat ett mästerligt
FOTBOLLS-VM. Sent i kväll ställs Sveriges herrlandslag mot Frankrike i fotbolls-VM. När Sebastian Saar får reda på att Sveriges målvakt Jacob Widell Zetterström bär en Houellebecq-keps startar ett flöde av tankar

Sebastian Saar: ”Målvakten och Houellebecq”

FOTBOLLS-VM. Sent i kväll ställs Sveriges herrlandslag mot Frankrike i