Kurdiska vapensystrar på vita duken

17 okt 2019
“Soeurs d’armes” av Caroline Fourest. (foto: Metropolitan filmexport)

KURDISK KAMP. Filmen är en dramatisk skildring av hur dessa kvinnliga krigare drev en av våra dagars mest blodtörstiga terrorgrupper på flykt, skriver Opulens medarbetare Anne Edelstam, som i Paris har sett Soeurs d’armes (Vapensystrar).

[DISPLAY_ULTIMATE_PLUS]

 

 

Soeurs d’armes
Regi : Caroline Fourest
Medverkande: Amira Casar, Camélia Jordana, Esther Garrel, Noush Skaugen

Den franska journalisten, Caroline Fourest, som var med om terrorattacken på den franska tidskriften Charlie Hebdo för några år sedan, har nu gett sig in i filmbranschen. Soeurs d’armes – vapensystrar – handlar om de kurdiska kvinnliga soldaterna. Filmen har premiär i USA i slutet av oktober, och kommer förhoppningsvis även att köpas in av Svensk film.

ANNE EDELSTAM info@opulens.se

Opulens är ett dagligt nätmagasin som vill stärka kulturjournalistikens opinionsbildande roll. Kulturartiklar samsas därför med opinionsmaterial – allt med en samhällsmedveten blick där så väl klimatförändringarna och hoten mot yttrandefriheten som de sociala orättvisorna betraktas som självklara utgångspunkter.

Följ/gilla oss

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

FILM. Ingela Brovik rapporterar om en filmflopp från Hollywood och tipsar om några sevärda dokumentärfilmer.

Film på bio: Svag sci-fi och sevärda dokumentärer

FILM. Ingela Brovik rapporterar om en filmflopp från Hollywood och
DDR. Artikelserien Veckans DDR. Jesper Nordström kommer att i en rad texter att blicka tillbaka och reflektera över den östtyska nation som grundades 1949 och upplöstes 1990.

Veckans DDR: Olsenbanden gjorde succé i öst

FILM. Den här veckan funderar Jesper Nordström över varför den