Generisk jakt på kidnappad fru

16 jun 2022
Gerard Butler spelar Will Spann vars fru Lisa kidnappas utanför en bensinstation i “Last seen alive” (foto: SF Studios)

THRILLER. Ett äktenskap i upplösning blir startskottet för en adrenalinstinn kidnappningsthriller. “Last seen alive” återvinner gamla grepp från 90-talet men glänser till tack vare Gerard Butlers plågade närvaro.

 

Opulens är ett dagligt nätmagasin som vill stärka kulturjournalistikens opinionsbildande roll. Kulturartiklar samsas därför med opinionsmaterial – allt med en samhällsmedveten blick där så väl klimatförändringarna och hoten mot yttrandefriheten som de sociala orättvisorna betraktas som självklara utgångspunkter.

Följ/gilla oss

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

DDR. Nu startar vi artikelserien Veckans DDR. Jesper Nordström kommer att i en rad texter att blicka tillbaka och reflektera över den östtyska nation som grundades 1949 och upplöstes 1990.

Veckans DDR: Olsenbanden gjorde succé i öst

FILM. Den här veckan funderar Jesper Nordström över varför den
Marilyn Monroe – född för 100 år sedan FILM. I dag, den 1 juni, är det 100 år sedan Marilyn Monroe föddes. Filip Hallbäck reflekterar över hennes stora betydelse som populärkulturellt fenomen.

Marilyn Monroe – en ikon född för 100 år sedan

FILM. I dag, den 1 juni, är det 100 år