Melker Garay: ”Refuserat” ‒ Del 11 ‒ ”Oorganiserad tankedynga”

15 jul 2024
Melker Garay, roman, Refuserat, sommarföljetong i Opulens,
”Refuserat” av Melker Garay.

SOMMARSERIE. För de läsare som följt Opulens under en längre tid torde författaren och konstnären Melker Garay vara ett välbekant namn. Nu har vi nöjet att presentera Garays senaste roman ”Refuserat” som sommarföljetong i 25 delar. Här följer del 11.

Tidigare avsnitt hittas här.

11

Oorganiserad tankedynga

Låt mig vara extra tydlig. Vi har här att göra med ett textmaterial som är fullkomligt avskilt från allt mänskligt tänkande. Ett mischmasch utan dess like. En osinnlig skrift. En icke-text. Död på alla sätt. Befriad från alla förtjänster. Fullständigt oanvändbar i alla tänkbara avseenden. En text som enkom härbärgerar en total olycka. Kort sagt, en litterär ond dröm.

För mig måste en text bäras av en idé. I mitt manus finns inte en tillstymmelse till idé. Bara en vilt oorganiserad tankedynga som tycks rinna ut i ett fasansfullt ingenting. Därav textens intetsägande innehåll. Den enda upplevelse man kan få ut av den är ett svårt och långvarigt illamående. Vi talar om ett skamlöst dödfött textprojekt som ingen människa bör utsättas för. Ett textprojekt som är den yttersta orsaken till att jag nu befinner mig i en livskris. För en kris är det, en existentiell kris som hotar att undergräva den grund på vilken jag står, det vill säga en förestående mental kollaps. Stor risk föreligger att jag kommer att uppgå i intet.

Begriper ni ens vad jag talar om? Allt har förändrats. Förr var jag någon, vilket jag tidigare har påtalat, men minnet från den tiden är så plågsamt starkt att jag inte kan låta bli att nämna det igen. Å så tragiskt! Jag är full av odräglig självömkan. Likväl var jag den som kunde vältra sig i språklig snillrikhet, hänge sig åt ordens takt och rytm och därjämte växla mellan vardagliga och sublimt intensiva replikskiften. Jag ägde språket, eller rättare sagt, språket ägde mig och jag var dess privilegierade och omtyckte träl. Inga stilnivåer var mig främmande och vid vissa extatiska ögonblick kunde jag rent av öppna för nya okända nivåer som vidgade språkets möjligheter. Jag var den som kunde anföra och dra med läsaren i textens väldoftande musikalitet.

Idag är jag ingen. På sin höjd en idiot.

MELKER GARAY
melker.garay@opulens.se

Melker Garay är författare och bildkonstnär. Han är född i Chile, kom till Sverige som fyraåring och bor idag i Norrköping. Hans skönlitteratur kretsar kring existentiella och filosofiska frågor.

Mer om författaren Melker Garay:
www.garay.se

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

LITTESTRADEN. Inför helgen publicerar vi nyskrivna dikter av Tomas Johansson. dikt, dikter, Tomas Johansson, lyrik, Prosa & poesi, skrivande, Littestraden,

Littestraden: Dikter av Tomas Johansson

LYRIK. Inför helgen publicerar vi i Littestraden några nyskrivna dikter
PROSA. Inför helgen har vi nöjet att publicera novellen ”Dottern” av den välmeriterade författaren Else-Britt Kjellqvist. novell, Else-Britt Kjellqvist, Prosa & poesi, novellkonst, berättarkonst, skrivande, Littestraden

Littestraden: Novell av Else-Britt Kjellqvist

PROSA. Inför helgen har vi nöjet att publicera novellen ”Dottern”