De låga förväntningarnas musik

7 jan 2021
Collage: Opulens.

DUBBLA MÅTTSTOCKAR. “Gangsterrappubliken tycks bedömas besitta en unik förmåga att skilja mellan verk och person, om man får tro kultursidorna, en förmåga som metalpubliken eller Melodifestivalens publik inte tilltros besitta.” Lars Anders Johansson skriver om skandalerna kring rapparen Yasin i sin debutkrönika i Opulens.

Det var så sent som i februari i fjol som skådespelaren och sångaren Thorsten Flinck diskvalificeras från Melodifestivalen sedan Sveriges Television fått kännedom om att han stod åtalad för olaga hot och skadegörelse. “Eftersom han är mitt i en pågående rättsprocess kan vi inte låta Thorsten Flinck medverka som tävlande”, lät Anette Helenius, projektledare för Melodifestivalen, meddela.

LARS ANDERS JOHANSSON
info@opulens.se

Följ/gilla oss

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

Timbuktu genomför under våren en rad konserter och har nyligen släppt en ny låt. Lena Torquato Lidén rapporterar här om spelningen i Göteborg.

Timbuktu bjuder på hits och berör på djupet

KONSERT. Timbuktu genomför under våren en rad konserter och har
STRÖMMER. Regeringens förslag om att 13-åringar ska kunna sättas i fängelse har mötts av starkt motstånd. Men justitieminister Gunnar Strömmer anser likväl att det är nödvändigt med sänkt straffbarhetsålder. Om detta handlar Sofia Thoresdotters dagsvers.

Dagsvers: ”Strömmer drömmer”

SATIR. Regeringens förslag om att 13-åringar ska kunna sättas i