“Utvandrarna” blir utställning i Duvemåla

5 jun 2021
Lisa Carlehed och Gustaf Skarsgård som Kristina och Karl Oskar i den nya filmatiseringen av “Utvandrarna”. (Foto: John Christian Rosenlund)

UTSTÄLLNING. Den nya filmatiseringen av “Utvandrarna” blir fotoutställning i Duvemåla i sommar.

SF Studios kommande filmatisering “Utvandrarna”, i regi av Nils Poppe, ställs med start nästa vecka ut som utställning med fotomaterial från filmen. Bilderna visas på Rundqvistagården i småländska Duvemåla där besökarna kan ta del av unika bilder från inspelningen.

Följ/gilla oss

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

ULF EKLUND. Under den pågående Konstrundan i Nordvästra Skåne är Ulf Eklund en av de deltagande konstnärerna. Jesper Nordström fascineras av ett konstnärskap som kombinerar en kärv blick med värme.

Ulf Eklund kombinerar kärvhet med värme

KONSTRUNDA. Under den pågående Konstrundan i Nordvästra Skåne är Ulf
BIBLIOTEK. I veckans krönika berättar Lars Thulin om sin livslånga kärlek till bibliotek.

Bibliotek – en livslång kärlek

BIBLIOTEK. I veckans krönika berättar Lars Thulin om sin livslånga