”Tigrar” kan få Nordiska rådets filmpris

24 aug 2021
Ronnie Sandahl (till vänster) har regisserat Erik Enge (till höger) i ”Tigrar” som kan få Nordiska rådets filmpris. (Foto: Fredrik Sandberg/TT)

VINSTCHANS. Ronnie Sandahls film ”Tigrar” blir den svenska kandidaten till Nordiska rådets filmpris 2021. Bland konkurrenterna finns den hyllade danska filmen ”Flykt”.


Sandahls berättelse om proffsfotbollens hårda värld är baserad på Martin Bengtssons självbiografi ”I skuggan av San Siro” och får biopremiär 27 augusti.

– Jag är en tävlingsmänniska och det här betyder mycket för mig, men också för filmen, säger Ronnie Sandahl till TT.

– Jag tror att den kommer i rätt tid. Den hade nog varit svårt att göra för tio år sedan. Då var inte kulturvärlden öppen för den här sortens konstnärligt menad film om sportvärlden, och jag tror inte att sportvärlden hade varit så intresserad heller.

Nomineringsjuryn framhåller att Ronnie Sandahl i ”Tigrar” skickligt skildrar ”den fulare sidan av idrotten, en värld där unga talanger reduceras till kroppar, tävlingspsyken och sin senaste prestation.”

Även den hyllande och animerade danska filmen ”Flykt” av Jonas Poher Rasmussen är nominerad, liksom finska ”Any day now” av Hamzy Ramezan, isländska ”Alma” av Kristín Jóhannesdóttir och den norska dokumentären ”Gunda” av Victor Kossakovsky.

Nordiska rådets filmpris är i år på 300 000 danska kronor. Pristagaren presenteras 2 november i samband med Nordiska rådets session i Köpenhamn.

TT Nyhetsbyrån

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

FILM. Ingela Brovik tipsar om fyra sevärda filmer på bio just nu. Allt från politisk thriller och dokumentärfilm till dystopisk sci-fi-action och barnfilm. bio, bioaktuellt, film, filmer, filmkonst, Ingela Brovik, långfilm, animerad film, dokumentärfilm,

Film på bio – 4 filmer som är riktigt sevärda

FILM. Ingela Brovik tipsar om fyra sevärda filmer på bio
FILM. Ingela Brovik konstaterar att Dag Johan Haugeruds ”Drömmar” är ”en film som utspelas just som i en dröm, med poetisk touch och humor.”

”Drömmar” är en stark och intensiv film

FILM. Ingela Brovik konstaterar att Dag Johan Haugeruds ”Drömmar” är