”Storartat avslut på en fantastisk karriär”

20 maj 2021
John le Carré avled i december 2020. Till hösten släpps hans allra sista spionroman. (Foto: Harry Borden)

AVSLUT. Till hösten kommer spiongiganten John le Carrés 26:e och allra sista roman ”Silverview”. Ett storartat avslut på en fantastisk karriär enligt förläggaren Daniel Sandström.

John Le Carré skrev boken parallellt med sina två sista romaner, ”Spionernas arv” (2017) och ”En fri agent” (2020), och i centrum för handlingen står en bokhandel i en brittisk semesterort. Den nye ägaren blir bekant med en bildad men något mysteriös herre som bjuder in honom till Silverview, hans stora villa utanför staden, där en och annan hemlighet väntar på att bli avtäckt.

”Romanen är klassisk le Carré; oerhört välskriven, välkomponerad och med en särskild blick för de människor som kommer i kläm i det geopolitiska maktspelet”, säger Daniel Sandström på Albert Bonniers Förlag i ett pressmeddelande.

David Cornwell, känd som John le Carré, föddes 1931 och avled i december förra året. Hans 25 romaner har sammantaget sålt i över 60 miljoner exemplar. Det var författarens önskan att hans barn skulle förvalta hans litterära arv och opublicerade texter, och ”Silverview” är den enda fullständiga romanen som finns i hans efterlämnade papper.

Nick Cornwell, John le Carré yngste son, beskriver i en kommentar “Silverview” som ”myllrande, lyrisk och stark, en bok som söker själen i den moderna underrättelsetjänsten”.

Boken utkommer på svenska i slutet av oktober i översättning av Hans-Jacob Nilsson.

TT Nyhetsbyrån

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

Astrid Lindgren. Apropå pågående ”Banned books week” berättar Vladimir Oravsky om sin konflikt med Astrid Lindgren AB. Läs hans historia om ett aktiebolags maktutövning och ett stoppat manus!   Vladimir Oravsky, Astrid Lindgren, böcker, förbjudna böcker, censur, copyright, upphovsrätt, Barn och unga,

Har Astrid Lindgren AB makt att förbjuda böcker?

”BANNED BOOKS”. Apropå pågående ”Banned books week” berättar Vladimir Oravsky
BOKMÄSSAN. Kulturredaktör Clemens Altgård reflekterar över Bokmässan i Göteborg och talet om litteraturens död i det digitaliserade skådespelssamhället. litteratur, böcker, bokmässan, bibliotek, kulturkanon, Parisa Liljestrand, kulturpolitik,

Är Bokmässan i själva verket en dödsmässa?

BOKMÄSSAN. Kulturredaktör Clemens Altgård reflekterar över Bokmässan i Göteborg och