Stämning mot Cissi Wallin dras tillbaka

24 maj 2021
Debattören Cissi Wallin vid förtalsrättegången 2019. (Foto: Fredrik Persson/TT)

STÄMNING. Förtalsstämningen mot debattören Cissi Wallin och hennes norska förlag Memo dras tillbaka, skriver Verdens Gang som citeras av Expressen och Dagens Nyheter.

Wallins omstridda bok ”Allt som var mitt” gavs ut av Memo, som stämdes av personen som i boken anklagas för våldtäkt. Rättegången om förtalsanklagelserna skulle ha inletts den 31 maj, men stämningen dras alltså tillbaka.

– Det var verkligen helt oväntat, säger Wallin till Verdens Gang och uppger att hon tidigare avvisat en förfrågan om förlikning.

Wallin dömdes 2019 av Stockholms tingsrätt för förtal eftersom hon i sociala medier namngivit personen som hon anklagar för våldtäkt. Straffet blev då villkorlig dom och skadestånd. Domen har överklagats.

I december förra året beslöt Justitiekanslern att utreda om Wallin begått tryckfrihetsbrott genom publiceringen av ”Allt som var mitt”, som hon i Sverige gav ut på egen hand.

TT Nyhetsbyrån

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

Olagligt. ”Är ett par partypussar en polissak?” Det undrade Lars Thulin i slutet av maj i år med utgångspunkt i ett åtal mot SVT-profilen Micke Leijnegard för sexuellt ofredande. Nu kommenterar Thulin den fällande domen och dess konsekvenser. lagstiftning, Lars Thulin, Metoo, övergrepp, polisen, rättssäkerhet, sexualbrott,

Domen som gör det olämpliga olagligt

KOMMENTAR. ”Är ett par partypussar en polissak?” Det undrade Lars
SKOLFLICKOR. Lars Thulin har sett två aktuella tv-dokumentärer om skolledningars svek mot skolflickor som utsatts för sexuella kränkningar. Om detta handlar dagens krönika. skolan, sexuella övergrepp, Engelska skolan, metoo, juridik, Lars Thulin,

Skandalöst att skolflickor sviks av vuxenvärlden

SKOLFLICKOR. Lars Thulin har sett två aktuella tv-dokumentärer om några