Skogen utforskas i Koreografiska utflykter

16 maj 2022
I föreställningen Koreografiska utflykter utforskas skogen. (Foto: Petra Koppla Dahlberg)

SKOG. Dansaren och koreografen Jannine Rivel presenterade förra året Koreografiska utflykter, där hon utforskar skogen genom dans och rörelse. Nu är föreställningen tillbaka.

Koreografiska utflykter är en skogsupplevelse, där dans blandas med ljudet från skogen och samspelar.

– Att dansa i föreställningen skapar en alldeles säregen kontakt, till skogen och till deltagarna. För mig är det som om skogen svarar på danserna, rörelserna och ljuden. Jag känner mig lugn och i relation till mig själv, till de andra och till skogen. Det är en väldigt specifik typ av kännande”, säger Jannine Rivel i ett pressmeddelande.

Jannine Rivel är koreograf och dansare och grundade 2019 Mer dans åt folket – ett initiativ för att producera, dela och stärka danser. Hennes föreställningar har satts upp i bland annat Berlin, New York och Stodckholm. 2021 tilldelades Rivel arbetsstuipendeim från Eskilstuna kommun.

Koreografiska utflykter sätts upp mellan maj och november.

Anna Brynhildsen

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

SCENKONST. ”Vi sitter bara tysta och vill meditera vidare inneslutna av den värld som denna scenkonstföreställning uppenbarat för oss,” skriver Lena Torquato Lidén, som sett Iraqi Bodies ”Aleph”. Danskonst, performance

”Aleph” med Iraqi Bodies är fascinerande scenkonst  

SCENKONST. ”Vi sitter bara tysta och vill meditera vidare inneslutna
Göteborgs dans- och teaterfestival, dans, performance, teater, scenkonst, Lena Torquato Lidén,

Mångfasetterad dans- och teaterfestival i Göteborg

DANS- OCH TEATERFESTIVAL. Lena Torquato Lidén rapporterar från Göteborgs Dans-