Samlar in minnen för framtiden

4 maj 2021
Forum för levande historia påbörjar en insamling av minnen kopplade till Förintelsen. (Foto: Forum för levande historia)

MINNEN. Forum för levande historia påbörjar en landsomfattande insamling av minnen kopplade till Förintelsen som har anknytning till Sverige.

Främst vänder sig myndigheten till de överlevande, deras barn och barnbarn som bär på en berättelse om Förintelsen och samlar in vittnesmål, brevväxlingar, dagböcker, personliga berättelser, fotografier eller föremål från den nazityska perioden 1933–1945.

– Vi samlar in tidigare okända minnen som en del i arbetet med att bygga upp en kunskapskälla till Sveriges museum om Förintelsen som öppnar nästa år. Det är en insamling för framtiden av unika vittnesmål och berättelser från hela landet som vi hoppas många kommer att kunna ta del av, säger Caroline Källner, tillförordnad överintendent vid Forum för levande historia.

Det insamlade materialet kommer att lämnas över till Statens historiska museer och införlivas i de samlingar som det nya museet ska förvalta. Materialet kommer även att ställas till forskningens förfogande.

Vid sidan om insamlingen kommer en inventering att göras av statliga, offentliga och privata arkiv och föremålssamlingar i syfte att få en överblick över redan insamlat material med koppling till Förintelsen.

TT Nyhetsbyrån

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

Kochi-Muziris-biennalen. KONSTBIENNAL. Kristina Maria Mezei har besökt Kochi-Muziris-biennalen i den sydindiska delstaten Kerala. Här följer hennes rapport.

Kochi-Muziris-biennalen i Indien får en att häpna

KONSTBIENNAL. Kristina Maria Mezei har besökt Kochi-Muziris-biennalen i den sydindiska
DIKTATURENS HISTORIA. Dick Harrison tar sig an diktaturens historia i sin nya bok och följer auktoritära tendenser från antikens tyranner till dagens ledare som Putin och Trump.

Diktaturens historia och återkomst

HISTORIA. Dick Harrison tar sig an diktaturens historia i sin