Regeringens förslag: Ännu större publik

14 jun 2021
Tomma stolsrader på Malmö Opera. (Foto: Johan Nilsson/TT)

LÄTTNAD. Regeringen går ännu ett steg längre i att lätta upp publikrestriktionerna 1 juli. Enligt ett nytt förslag ska maxtaket för publiken gälla per sektion, snarare än för hela lokalen eller arenan.

Förslaget skickas nu på remiss och innebär att det tidigare föreslagna maxtaket om 3 000 besökare utomhus och 300 inomhus den 1 juli skulle kunna mångdubblas – men då gäller det att anläggningen är tillräckligt stor för att dela av och att sektionerna kan skiljas åt.

Samtidigt har Folkhälsomyndigheten fått i uppdrag även att undersöka om testning eller vaccinbevis skulle kunna användas vid större evenemang. Myndigheten tror dock inte på någon sådan lösning.

TT Nyhetsbyrån

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

SONETTER. TEATER. ”Sammanfattningsvis är det här en mycket njutbar föreställning där dans, text och skådespeleri sömlöst flyter in i varandra,” skriver Lena Torquato Lidén som sett ”Sonetter” på Göteborgs stadsteater.

”Sonetter” är en mycket njutbar föreställning

TEATER. ”Sammanfattningsvis är det här en mycket njutbar föreställning där
JORDENS HJÄRTA. OPERA. Den nordsamiska operan ”Jordens hjärta” hade gärna fått vara en helaftonsföreställning, anser Rikard Rehnbergh.

”Jordens hjärta” – samisk opera som ger mersmak

OPERA. Den samiska operan ”Jordens hjärta” hade gärna fått vara