Pandemin redan ett ämne för poesin

23 apr 2021
11 875 nya tryckta böcker gavs ut i fjol, vilket är något färre än året innan. (Foto: Johan Nilsson/TT)

SAMMANSTÄLLNING. Utgivningen av tryckt skönlitteratur ökade i Sverige i fjol. Det gavs ut hela 50 titlar ut som på ett eller annat sätt berör pandemin, framför allt dagböcker och antologier men också poesi.

Det visar Kungliga bibliotekets rapport ”Nationalbiografin i siffror”, en sammanställning av de tryckta böcker som gavs ut under 2020. Trots de strömmade ljudböckernas stora popularitet registrerades nästa lika många nya tryckta böcker – 11 875 – som året innan.

”Antalet nya böcker har legat runt 12 000 per år sedan 2014, men förra året hamnar antalet strax under. Nedgången är inte dramatisk, utan det rör sig endast om en procent färre böcker än under 2019”, säger Ylva Sommerland, bibliotekarie och ansvarig för ”Nationalbibliografin i siffror” i ett pressmeddelande.

Facklitteraturen är fortsatt störst men utgivningen av skönlitteratur (5 746 böcker) fortsätter att öka. Fjolårets siffra är den högsta sedan mätningarna startade.

Medan Svenska Barnboksinstitutets bokprovning visade en bottennotering för utgivning av översatt barn- och ungdomslitteratur har antalet översatta skönlitterära titlar för vuxna i stället ökat under 2020.

Rapporten visar också att det redan i fjolårets utgivning finns 50 böcker som på olika sätt tar upp den pågående pandemin.

”Det är ovanligt att en aktuell händelse syns så tydligt i bokutgivningen samma år som den pågår. Samtidigt påverkar coronaviruset alla människor i hela världen. Lockdown och restriktioner har också skapat utrymme för skrivande. De böcker som hittills kommit ut i ämnet är framför allt dagböcker och antologier men här finns även exempel på poesi och romaner” säger Ylva Sommerland i pressmeddelandet.

Elin Anna Labbas Augustprisade fackbok ”Herrarna satte oss hit” var den bok som köptes in till flest svenska bibliotek i fjol. På andra plats kommer Johanna Bäckström Lernebys reportagebok ”Familjen” och på tredje plats fjolårets Augustvinnare i den skönlitterära klassen, Lydia Sandgrens ”Samlade verk”.

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

LYRIK. Håkan Sandell återvänder här till av minnet Kristian Lundberg (1966-2022) som ung poet. Han kan därtill presentera några ungdomsdikter av poeten. Dikter som nu publiceras för första gången. Kristian Lundberg, Håkan Sandell, lyrik, poesi, skrivande, dikter, svensk litteratur,

Kristian Lundberg – ett knippe ungdomsdikter

LYRIK. Håkan Sandell återvänder här till av minnet Kristian Lundberg
SONNEVI. Lis Lovén har läst Göran Sonnevis senaste diktbok ”Det oföreställbaras ving” och berörs av det tillitsfulla i poetens trygga retorik. Lis Lovén, dikter, Göran Sonnevi, lyrik, poesi, svenskspråkig litteratur,

Sonnevi – trygg poetisk retorik som berör

LYRIK. Lis Lovén har läst Göran Sonnevis senaste diktbok ”Det