Hyvönen gästspelar på singel

15 maj 2021
David Ritschards nya singel gästas av Frida Hyvönen. (Foto: Johan Bergmark)

MUSIK. David Ritschard släpper nu den andra singeln från det kommande albumet ”Blåbärskungen”, som beskrivs som en hybrid av klassisk country och folkhemssoul. Låten ”Än går det vågor” gästas också av Frida Hyvönen. Det var en nära vän till Ritschard som propsade på att låten behövde henne.

”Inte för jag saknade muskler att bära den själv, han bara hörde allt inom sig och släppte det inte. Hon är ju min favorit och jag hade nog inte vågat fråga henne om han inte hade låtit så bestämd när han sa det. Det brukar han inte göra. Och hon sa ja”, säger David Ritschard i ett pressmeddelande.

Albumet släpps den 24 september och i höst åker Ritschard på Sverigeturné.

Under 2020 släppte David Ritschard, tillsammans med Magnus Carlson från Weeping Willows, Hammarbyeposet ”Vi ses snart igen”.

TT Nyhetsbyrån

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

LÅTAR. Lars Thulin har tidigare skrivit i Opulens om musikens betydelse i våra liv. Här presenterar han ytterligare fem låtar som han ser som livsviktiga. popmusik, retrokultur, vinylskivor, populärkultur, sångtexter, musik, Lars Thulin,

Känslosamma låtar ‒ Topp 5

MUSIK. Lars Thulin har tidigare skrivit i Opulens om musikens
QUEEN. Lars Thulin besökte Island i somras. Där fick han en oväntad musikupplevelse när ett coverband framförde en 50 år gammal låt av Queen. Om detta handlar fredagens krönika. musik, Queen, rockmusik, hitlåtar, Island, Lars Thulin

Mästerverk av Queen fyller 50 år

MUSIK. Lars Thulin besökte Island i somras. Där fick han