Noterat: Mot en förhärskande konformism

27 apr 2020

Noterat

MOTBILDER. Fake news retar mig – signalord för att indoktrinering pågår! Nazister talade om Lügenpresse. Nå, vad vi lider av är inte förekomsten av faktafel: all seriös journalistik tar miste, det har med tempot i arbetet att göra, men också med urvalet av källor som måste vara begränsat. Vad vi behöver är: effektiva motbilder. Till en förhärskande konformism. Då tänker jag inte på sociala medier, där deltagandet ofta är anonymt, okvalificerat, inte kostar på. Utan på ett ärligt rådslag i offentligheten. I vårt land förväxlar man gärna gensaga med intellektuella gängbråk.

Anders Björnsson

LÄS FLER NOTISER

Opulens är ett dagligt nätmagasin som vill stärka kulturjournalistikens opinionsbildande roll. Kulturartiklar samsas därför med opinionsmaterial – allt med en samhällsmedveten blick där så väl klimatförändringarna och hoten mot yttrandefriheten som de sociala orättvisorna betraktas som självklara utgångspunkter.

Följ/gilla oss

Annonser

TelegrafstationenBehrang Kianzad - Vad kostar ett liv?

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

ANNIE CROONA. Carsten Palmer Schale har läst ”Optinoja” av Annie Croona. Han anser att boken, som handlar om kvinnlig utseendefixering, är både djupt berörande och balanserad.

Stark bok av Annie Croona om utseendefixering

SAKPROSA. Carsten Palmer Schale har läst ”Optinoja” av Annie Croona.
VALRÖRELSEN. I veckans krönika ser Lars Thulin tillbaka på valrörelsen 2026. Han riktar hård kritik mot missbruket av opinionsundersökningar, begreppet stödröster och det rådande debattklimatet.

Valrörelsen 2026 får betyget icke godkänd

POLITIK. I veckans krönika ser Lars Thulin tillbaka på valrörelsen