Skickligt skriven kontrafaktisk historieroman

7 apr 2021
Laurent Binet. (Foto: JF Paga Grasset)

PROSA. Även om Civilisationer av Laurent Binet stundtals känns som långrandig fanfiction skriven av en historienörd, så är det åtminstone en skicklig nörd som håller i pennan, anser Anna Remmets.

Civilisationer
av Laurent Binet
Övers. Sara Gordan
Albert Bonniers förlag

Känner ni till den ikoniska historiska scenen där Inkahärskaren Atahualpa på 1500-talet (enligt den tidräkning vi använde då) först steg i land i Den Femte Provinsen (då känd som Europa) och nådigt mötte de storögda och trasklädda människorna i Lissabon som likt svultna djur kastade sig över den mat som de rika främlingarna hade med sig från andra sidan havet? Naturligtvis inte, eftersom det aldrig hände. Istället inleddes som bekant på 1400-1500-talen (enligt vår tidräkning som lugnt kunde fortsätta) kolonialiseringen av det som idag är känt som Sydamerika. En liten grupp spanska erövrare fick då det mäktiga Inkaimperiet på fall och avrättade dess härskare Atahualpa. Men tänk om det omvända hade hänt?

ANNA REMMETS
anna.remmets@opulens.se

Anna Remmets är litteraturvetare och frilansskribent och har skrivit litteraturkritik i bland annat Ord & Bild, Karavan, Astra, ETC och Brand. Hon är även en av två redaktörer för den finlandssvenska kulturtidskriften Horisont.

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

LISE TREMBLAY. ”Trots, eller kanske tack vare, Lise Tremblays korta prosa är ”Judiths syster” en stor roman,” skriver Carolina Thelin. berättare, berättarkonst, fransk-kanadensisk litteratur, Lise Tremblay, personskildringar, prosa, prosakonst, franskspråkig litteratur,

Stor roman i litet format av Lise Tremblay

ROMAN. ”Trots, eller kanske tack vare, Lise Tremblays korta prosa
PER FAXNELD. ROMAN. Elisabeth Brännström har läst ”Tre varv motsols” av Per Faxneld. Hon konstaterar att det är en välskriven och berikande historisk spänningsroman om svartkonst, folktro och inre smärta.

Stark roman av Faxneld om ockultism och smärta

ROMAN. Elisabeth Brännström har läst ”Tre varv motsols” av Per