Mogen roman om hård uppväxt

4 maj 2022
Thomas Korsgaard. (Foto: Simon Klein)

PROSA. Carolina Thelin har läst Om någon skulle komma förbi av den danske författaren Thomas Korsgaard. Hon konstaterar att det är en mycket mogen debut, både språkligt och innehållsmässigt. Vidare ser Thelin likheter med författare som Édouard Louis och Douglas Stuart.

Om någon skulle komma förbi av Thomas Korsgaard
Översättning: Helena Hansson
Weyler förlag

Det här är den danske författaren Thomas Korsgaards (född 1995) kritikerrosade debutroman från 2017 som nu kommit ut på svenska i utmärkt översättning av Helena Hansson. Det är den första i en trilogi och i Danmark har redan efterföljarna En dag vil vi grine af det och Man skulle nok have været derkommit ut. Jaget vi får följa i alla tre romanerna är pojken Tue som i Om någon skulle komma förbi är tolv år när berättelsen tar sin början och är på väg mot gymnasiet när den avslutas.

ANVÄND DENNA!
CAROLINA THELIN
poesi@opulens.se

 

 

 

 

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

Sinziana Ravini. ROMAN. Lis Lovén låter sig inte imponeras av Sinziana Ravinis roman ”Diagonalt begär” utan finner boken vara alltför ytfixerad och utstuderad.

Sinziana Ravini skriver alltför utstuderat

ROMAN. Lis Lovén låter sig inte imponeras av Sinziana Ravinis
THERESE BOHMAN. ”Kammakargatan” är en liten pärla till bok,” skriver Erik Bovin som läst Therese Bohmans aktuella kortroman. kortroman, svenskspråkig litteratur, prosa, Stockholmsskildring, romankonst, berättarkonst, roman,

En litterär pärla av Therese Bohman

PROSA. ”Kammakargatan” är en liten pärla till bok,” skriver Erik