Noterat: Staty över slavhandlare slängd i havet

9 jun 2020

Noterat

OMVÄRDERING. I brittiska Bristol dras en staty föreställande en man, Edward Colston, ner ungefär på samma sätt som statyn av Saddam Hussein. Den kastas sedan i havet. Colston blev rik genom slavhandel med över 100 000 slavar. Många dog på skeppen vid överfarten. På fundamentet till statyn stod: ”Rest av Bristols medborgare till minne av en av stadens mest dygdiga och kloka söner”. Colston fick ett rykte som filantrop eftersom han skänkte en del av pengarna han tjänat på slavarna till välgörenhet.

Mordet på George Floyd har öppnat ögonen på många också i Bristol. Det blir omöjligt att sätta tillbaka ”människovännen” på fundamentet igen. Statyn kommer förmodligen att fiskas upp och återställas på ett museum.

Lars Borghem

LÄS FLER NOTISER

Opulens är ett dagligt nätmagasin som vill stärka kulturjournalistikens opinionsbildande roll. Kulturartiklar samsas därför med opinionsmaterial – allt med en samhällsmedveten blick där så väl klimatförändringarna och hoten mot yttrandefriheten som de sociala orättvisorna betraktas som självklara utgångspunkter.

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

MIGRATIONSMINISTERNS MISSNÖJE. Sofia Thoresdotter har skrivit en satirisk dagsvers om Tidöregimens migrationspolitik och migrationsminister Johan Forssell. Emanuel är bara åtta månader men hans föräldrar har fått besked om att deras bebis ska utvisas till Iran. Samtidigt som barnets familj får stanna i Sverige. Forssell tycker själv att det ”låter lika orimligt som alla andra”. Men ironiskt nog är beslutet en konsekvens av ministerns egen Tidölagstiftning. Nu pågår det för övrigt en kampanj på MittSkifte som kräver migrationsminister Johan Forssells avgång.

Dagsvers: ”Migrationsministerns missnöje”

SATIR. Sofia Thoresdotter har skrivit en satirisk dagsvers om Tidöregimens
POLITIK. Haris Agic skriver om tillståndet i Tidöregimens Sverige och menar att vi befinner oss mitt i ett avgrundsgap.

Sverige – När allas lika värde spricker

POLITIK. Haris Agic skriver om tillståndet i Tidö-regimens Sverige och