Instick om Trumps första utlandsresa som president

24 maj 2017

Donald Trump är just nu på sin första utlandsresa som USA:s president och besökte i måndags Klagomuren i Jerusalem.

MATTIAS KRONSTRAND
info@opulens.se

Opulens är ett dagligt nätmagasin som vill stärka kulturjournalistikens opinionsbildande roll. Kulturartiklar samsas därför med opinionsmaterial – allt med en samhällsmedveten blick där så väl klimatförändringarna och hoten mot yttrandefriheten som de sociala orättvisorna betraktas som självklara utgångspunkter.

Följ/gilla oss

Annonser

TelegrafstationenBehrang Kianzad - Vad kostar ett liv?

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

POLITIKER. Regeringsbildningen dröjer och valrörelsen fick bottenbetyg av väljarna. I veckans krönika skriver Lars Thulin att vårt lands politiker behöver gå i familjeterapi.

Politiker i behov av familjeterapi

POLITIK. Regeringsbildningen dröjer och valrörelsen fick bottenbetyg av väljarna. I
Samuel Andersson har skrivit en dagsvers med anledning av att Reza Pahlavi bjudits in av KD och SD som talare i Sveriges riksdag. Ett besök som för övrigt kritiseras hårt i vår systertidning Konkret. "Riksdagen legitimerade ett odemokratiskt projekt" och "Skamligt att ge plattform åt krigsförespråkare."

Dagsvers om Reza Pahlavis Sverigebesök

SATIR. Samuel Andersson har skrivit en dagsvers med anledning av