
TONSATT POESI. Bo Bjelvehammar lyssnar på Shtoltse Liders album ”Queen of Word” med tonsättningar av Anna Margolins poesi. Han konstaterar att det är en ren njutning.
Queen of Word med Shtoltse Lider
A tribute to Anna Margolin
Kakafon Records
Albumet ”Queen of Word” kretsar kring den New York-baserade jiddischpoeten Anna Margolin (1887-1952), en modernistisk röst med en egen inre kompass – kompromisslös, bortom tid och gränser, sällsynt modern, med en utsökt särprägel.
Det är ofattbart att dessa texter skapats 100 år tillbaka i tiden. De känns så friska och nymodiga, djärva och stundtals naket brutala. Texterna presenteras på jiddisch, svenska och engelska.
Anna Margolin hade stor tillit till det som hon skapade. Ja, hon var övertygad om att hon hade något stort att framvisa för världen.
Hon fick inte uppleva något stort genombrott under sin livstid. Anna Margolin blev inte förstådd, hon arbetade i motvind, rent av i ständig snålblåst.
Men det här är en hel poesikollektion, med juveler, där Anna Margolin framställer både höstens stränga grafik och en natt i mörker med gråt.
Det vilar inte sällan en melankoli och ett vemod över orden, men det bryts av både experimentell lekfullhet och en vilja att visa på solgläntor. Stråk av klezmer och cabaret.
Duon Shtoltse Lider består av Ida Gillner och Livet Nord.
De tar fram musikaliska bilder ur Anna Margolins poesi. Ida Gillner med suveränt pianospel och Livet Nord med en expressiv passion på violinquinton.
Med bådas sång växer det hela till ett fullödigt verk och ett kraftfullt stycke kulturhistoria. Anna Margolin väcks ur tystnad och glömska.
Med en nyfikenhet och utforskande attityd skapar Ida Gillner och Livet Nord en ny bild av Anna Margolin, som får en upprättelse. Det visas respekt för det ursprungliga och det äkta, men med en frihet att plantera text och musik i samtiden. En ren njutning!
Slutligen ska sägas att det är en sällsynt vacker formgivning av albumet. För denna smakfulla design svarar Ulf Lundén.

bo.bjelvehammar@opulens.se


