
SATIR. I form av en fri fantasi i mejlform satiriserar Lars Thulin den ängslighet och stress som numera kan infinna sig i juletider.
Julstress kan ta sig olika uttryck. Nedanstående är en fri fantasi i mejlform. Men kan något liknande verkligen ha hänt här i Sverige? Vem vågar säga att det inte hänt?
från: hr-sandra@bengtsvvs.se
till: alla@bengtsvvs.se
monday 20251201 10:30 CET
Hej alla duktiga medarbetare!
Välkommen till vår julfest som äger rum fredagen 12 december! Vi startar med glögg och följer upp med julbord. Därefter dans för dem som önskar och i år har vi hyrt in en duktig DJ. Vi börjar 17.30 i matsalen. Kul om alla kommer till denna fest för att fira ett framgångsrikt år som beror på att ni alla gjort ett fantastiskt jobb på vårt fina företag! Bengts VVS.
Välkomna och God Jul i förtid
Ha det bra/Sandra
från: hr-sandra@bengtsvvs.se
till: alla@bengtsvvs.se
monday 20251201 14:45 CET
Hej alla duktiga medarbetare!
De av våra anställda som går i AA-program är oroliga för att alkoholhaltig glögg kommer att serveras på festen. Eftersom det kan fresta de med missbruksproblematik. Vi har full förståelse för problemet och kommer därför enbart servera alkoholfri glögg. Vi har köpt in ett par dunkar Ica Basic Julglögg
Ha en bra dag/Sandra
från: hr-sandra@bengtsvvs.se
till: alla@bengtsvvs.se
tuesday 20251202 10:17 CET
Hej alla medarbetare
Vi har många duktiga anställda med annan religion än den kristna. Någon har vädjat om att vi ska tona ner det här med Jul på festen, eftersom ordet gör att de med annan tro kan känna sig exkluderade. Givetvis skulle vi ha tänkt på det. I fortsättningen kallar vi tillställningen helgfest. Dekorationer med ordet jul har körts till återvinningen.
Ha det bra/Sandra
från: hr-sandra@bengtsvvs.se
till: alla@bengtsvvs.se
tuesday 20251202 14:58 CET
Hej
Jag har uppmärksammats på födoämnesallergier som jag inte visste fanns. Inte heller att så många stackare på vårt företag lider av dessa. Därför kommer alla rätter märkas med fullständiga innehållsförteckningar ner till nivån 0,1 g per kilo. Nötter serveras på avskilt bord i kapprummet
/Sandra
från: hr-sandra@bengtsvvs.se
till: alla@bengtsvvs.se
wednesday 202512003 13:18 CET
Medarbetare
Fackklubben har tidigare påpekat att de nya stolarna i matsalen är hårda och inte uppfyller ergonomiska krav. Representanter för klubben hävdar nu att problemen blir akuta om man måste sitta flera timmar på stolarna. Jag har därför köpt in 25 stolskuddar som kan hämtas hos Siri på lönekontoret.
Nu är det väl klart för en trevlig fest, för vi är ju alla en enda stor familj, inte sant?
/Sandra
från: hr-sandra@bengtsvvs.se
till: alla@bengtsvvs.se
thursday 20251204 13:13 CET
Medarbetare
Några vill veta allt om kaffet vi ska servera. Vi försäkrar att det kommer att finnas både vanligt kaffe och koffeinfritt. Det kommer även erbjudas kamomillte och fläderte för dem som inte gillar kaffe. Samt som vanligt finns det mjölk, laktosfri och även havre- och sojadryck. Allt är fairtrade-märkt
Nu måste ni väl ändå vara nöjda? Om inte, ta med eget kaffe eller te! Samt kanske ekologiskt varmvatten i en termos.
/Sandra
från: hr-sandra@bengtsvvs.se
till: alla@bengtsvvs.se
thursday 202512004 16:45 CET
Medarbetare
Vi har en pensionärsförening som bjudits in till helgfesten. De har hört av sig och tyckt att vi lägger för mycket pengar på en DJ. Eftersom många pensionärer ändå inte orkar dansa. Dessutom brukar deras musik spelas så högt att det gör ont i hörapparater.
Ja, gnälliga kärringar och gubbar kan ha åsikter, inte sant? Men visst, jag avbokade discjockeyn. Vi får ändå betala hennes lön då vi ställde in för sent. Nu har vi hyrt en komiker, Funny-Benny. Han kan ge oss glada skratt, för det kan vi behöva på Bengts VVS, inte sant?
/Sandra
från: hr-sandra@bengtsvvs.se
till: alla@bengtsvvs.se
friday 202512005 16:01 CET
Gnällspikar
Det existerar grupp på företaget som kallar sig FKT (Feministiska KontorsTjejer). De har kollat upp Funny-Benny. De hävdar att en del av hans skämt är homofobiska och antifeministiska. Därför kräver de att få ta del av manuset i förväg och stryka det som inte är lämpligt. Annars kommer FKT gå till lokaltidningen och minsann berätta både det ena och andra.
Jag vet att det är förbittrade subbor som är med i FKT. Men jag berättade ändå för Funny-Benny om kravet. Han blev vansinnig och sade saker om personalen på Bengts VVS som jag inte vill vidarebefordra. Fast jag blev blixtkär i Funny-Benny. Men när jag skulle bjuda honom på krogen hade han kopplat ned. Innan dess krävde han full betalning men vägrar uppträda.
/S
från: hr-sandra@bengtsvvs.se
till: alla@bengtsvvs.se
saturday 20251206 02:11 CET
Hej alla idioter!
Jag har bestämt att bara havregrynsgröt med ekologisk lågsötad lingonsylt ska serveras på helgfesten. Underhållning blir att vi alla sjunger Hej Tomtegubbar. Ni som ser tomtar som hedniska/kristna symboler kan mima de raderna. Andra kan mima strofen om att slå i glasen. För de kan ha innehållit alkohol.
Funny-Benny vägrar ta mina samtal och har blockat mig på Facebook och Insta. Tack för det, skitstövlar!
/S
från: bengt@bengtsvvs.se
till: alla@bengtsvvs.se
monday 20251208 06:45 CET
Medarbetare
Vår omtyckta och mångåriga HR-chef Sandra är sjukskriven på obestämd tid. Hon togs halv fyra i lördags morse in på en psykiatrisk akutavdelning. Symptomen var ångest, förvirring och okontrollerade vredesutbrott. Ledningsgruppen har skickat en blomsterbukett med önskan om snabbt tillfrisknande.
Med anledning av ovanstående är årets jul-, förlåt helgfest, inställd.
/Bengt, vd och ägare

lars.thulin@opulens.se


