Queer skräckfilm är på frammarsch

4 aug 2023
En scen ur "Knock At The Cabin" (Foto: Universal Studios)
En scen ur “Knock At The Cabin”. “Det är sympatiskt att den helt vanliga familjen består av två pappor och en adopterad dotter,” skriver Charlotte Wiberg. (Foto: Universal Studios)

FILMTIPS. Charlotte Wiberg gör en spaning så här i Pride-tider. Och konstaterar att queer skräckfilm är på frammarsch. Här tipsar hon om tre aktuella filmer.

CHARLOTTE WIBERG
CHARLOTTE WIBERG
charlotte.wiberg@opulens.se

Följ/gilla oss

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

FILM. Ingela Brovik rapporterar från Ifema+, Sveriges äldsta kvinnofilmfestival som nu har hållits för 20:e gången.

Ifema+ 2026 – en mångfasetterad filmfestival

FILM. Ingela Brovik rapporterar från Ifema+, Sveriges äldsta kvinnofilmfestival som
FILM. Malmös arabiska filmfestival, Maff, har omnämnts som den mest betydande i Europa med fokus på arabisk film. Ingela Brovik har tagit del av årets upplaga. Här är hennes rapport.

Arabisk film i fokus på festival i Malmö

FILM. Malmös arabiska filmfestival, Maff, har omnämnts som den mest