Grandiost men urvattnat spektakel

14 dec 2022
“Avatar: the way of water” är den andra av fem (!) planerade filmer i James Camerons filmserie om de blå utomjordingarna som koloniseras av människor (foto: 20th Century Studios)

ACTION. En festival av visuella effekter gör det omöjligt att slita blicken från den påkostade uppföljaren ”Avatar: The way of water”. Detta trots utnötta berättargrepp, enkel sensmoral och en träig berättarröst.

Opulens är ett dagligt nätmagasin som vill stärka kulturjournalistikens opinionsbildande roll. Kulturartiklar samsas därför med opinionsmaterial – allt med en samhällsmedveten blick där så väl klimatförändringarna och hoten mot yttrandefriheten som de sociala orättvisorna betraktas som självklara utgångspunkter.

Följ/gilla oss

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

DDR. Artikelserien Veckans DDR. Jesper Nordström kommer att i en rad texter att blicka tillbaka och reflektera över den östtyska nation som grundades 1949 och upplöstes 1990.

Veckans DDR: De röda västernfilmernas hemland

FILM. I Veckans DDR handlar det den här gången om
Sevärda havsäventyr på bio – ”The Odyssey” och ”Vaiana” - FILM. Ingela Brovik skriver om havsäventyr på bio sommaren 2026. Det rör sig om storfilmen ”The Odyssey” och nyfilmatiseringen ”Vaiana”.

Sevärda havsäventyr på bio – ”The Odyssey” och ”Vaiana”

FILM. Ingela Brovik skriver om havsäventyr på bio sommaren 2026.