Nya ljud: Lynks, Ultraflex och Davidson/Gasleben

22 apr 2022
Montage: Opulens. (Grundbild: Pixabay.com)

POP/ROCK. Hanna Chawki har lyssnat på elektronisk pop-punk-disco, pilska viskningar och måleriska syntar.

Jag vaknar upp i syndernas näste, Göteborg i Sverige, april 2022. Den erotiska högtiden påsken flammade till med död, uppståndelse och ägg. Jag har firat helt utan sill och potatis, men med Lynks, en man från Bristol. Han heter egentligen Elliot Brett. Är klädd i kroppsstrumpa och sysslar med hejdlös satir och ett slags underbar elektronisk pop-punk-disco.

Han svär, är snuskig och rolig och nailar knäppa samhällsfenomen. Jag är såld. Han har precis släppt en ny EP med titeln ”Men”. Den inleds med låten ”Silly Boy” med rader som ”kind of boy to fuck a girl twice, then ignore here. Kind of boy to shame a sex-worker making porn, then Jack off to it ninety percent of his alone time.“

Min favorit på denna EP:n är dock ”Hey Joe”. Så himla bra att röra sig till, en jättego’ bas och härligt tyken sång. Sicken kille, sänder honom lite syndfull kärlek från Göteborg.

 

Sedan har vi brudarna Ultraflex som släppt en sensuell hit kallad ”Baby”. Det räcker så. Det behövs inte mer. ”Baby”, pilska viskningar, en snygg lollig refräng och tonartshöjning så glider Chawki ovanpå molnen. Flickorna i Ultraflex är från Norge och Island och i videon för låten ”Baby” syns QR-koder, pyramider och dans på nattklubben. ”I am all in/my heart is the cost/but of I dont play/ then I’ve already lost.” Det är rart och klassiskt, befriat från vår tids cynism och grymhet.

Idag den 22 april släpper Peter Davidson och Karl Gasleben en skiva som heter ”Aerial ship of flowers”. En fullängdare med blott en låt. 58 minuter och 20 sekunder lång och med touch av evighet.

Peter Davidsson är konstnär och musiker och har tidigare spelat med Gasleben i Twice a man.

Det är olika syntljud som uppstår och försvinner lika lätt som moln. Att bara vara. Utan en massa dillen och måsten.

Låten är inspirerad av Davidssons måleri och det är färg och form som hörs genom stycket. Ljus och skuggor. Luftigt och förtätat. Tack Davidson och Gasleben!

HANNA CHAWKI
info@opulens.se

 

Opulens är ett dagligt nätmagasin som vill stärka kulturjournalistikens opinionsbildande roll. Kulturartiklar samsas därför med opinionsmaterial – allt med en samhällsmedveten blick där så väl klimatförändringarna och hoten mot yttrandefriheten som de sociala orättvisorna betraktas som självklara utgångspunkter.

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

PROGRESSIV ROCK. Jens Unosson har skrivit en text som knyter an till tidigare inlägg om det progressiva rockbandet Träd, Gräs och Stenar. Han kallar musiken han älskar för vintergatsmusik. rock, vinylskivor, Träd, Gräs och Stenar, Ola Åstrand, Peter Mosskin, progressiv rock, pyskedelisk musik,

Progressiv rock: Vintergatsmusik

PROGRESSIV ROCK. Jens Unosson har skrivit en text som knyter
PROGRESSIV ROCK. I Ola Åstrands nyligen publicerade text i Opulens om Träd, Gräs och Stenar omnämns en artikel Peter Mosskin skrev för tidningen Musikens Makt 1973. Här återpubliceras den nu med Mosskins tillåtelse.

Om epoken Träd, Gräs och Stenar – 1973

PROGRESSIV ROCK. I Ola Åstrands nyligen publicerade text i Opulens