Sverigefinländsk teater firar 20 år

31 jan 2022
Föreställningen Solen sover. (Foto: Kai Kangassalo)

Under 2022 fyller Sveriges enda sverigefinländska instutitionsteater, UusiTeatteri, 20 år.

Under jubileumsåret sätts en rad föreställningar upp på hemmascenen i Stockholm. Det rör sig om nyskriven dramatik för barn och ungdomar: Solen sover, den avslutande delen i en trilogi för barn i åldrarna 2-6 år skriven av Jukka Korpi, Tidfri av och med Malou Zilliacus, och det görs även en ny satsning med improvisationsteater.

UusiTeatteri har sedan starten 2002 producerat en mängd föreställningar på svenska, finska eller tvåspråkigt, med syfte att nå sverigefinländska barn och ungdomar och förstärka deras språk och identitet.

Anna Brynhildsen

 

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

POLITIK. Haris Agic skriver om tillståndet i Tidöregimens Sverige och menar att vi befinner oss mitt i ett avgrundsgap.

Sverige – När allas lika värde spricker

POLITIK. Haris Agic skriver om tillståndet i Tidö-regimens Sverige och
SONETTER. TEATER. ”Sammanfattningsvis är det här en mycket njutbar föreställning där dans, text och skådespeleri sömlöst flyter in i varandra,” skriver Lena Torquato Lidén som sett ”Sonetter” på Göteborgs stadsteater.

”Sonetter” är en mycket njutbar föreställning

TEATER. ”Sammanfattningsvis är det här en mycket njutbar föreställning där