Nobelpristagarens kläder säljs på auktion

16 okt 2021
Gabriel García Márquez avled 2014 i Mexico City. Han blev 87 år. Arkivbild. (Foto: Eduardo Verdugo)

INSAMLING. Cirka 400 klädesplagg och accessoarer som en gång tillhört Nobelpristagaren Gabriel García Márquez ska säljas på auktion i Mexiko.

Försäljningen görs för att finansiera ett nytt kulturellt center i det hus i södra Mexiko där författaren bodde under många år. De kläder och föremål som nu säljs har valts ut av ett av Nobelpristagarens barnbarn, Emilia García Elizondo. Utan att nämna vilka berättar hon att “Gabo” – som Márquez kallades – hade sina favoritdesigners.

I auktionerna ingår fler av av hans gamla tweedkavajer.

De pengar som blir över ska doneras till en fond som stöder barn tillhörande Mexikos ursprungsbefolkning. Gabriel García Márquez föddes i Colombia och blev mest känd för sina magiska realism i romaner som “Hundra år av ensamhet”. Han avled 2014 i Mexico City.

TT NYHETSBYRÅN

Följ/gilla oss

Annonser

TelegrafstationenBehrang Kianzad - Vad kostar ett liv?

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

NOBELPRISTAGARE. Det är 25 år sedan årets Nobelpristagare Anne Carson utkom med den genreöverskridande romanen ”The Beauty of the Husband”. Här presenterar Opulens kulturredaktör Clemens Altgård boken.

”Makens skönhet” av Anne Carson tål omläsning

NOBELPRISTAGARE. Det är 25 år sedan årets Nobelpristagare Anne Carson
ANNE CARSON. Förra året listade Carsten Palmer Schale tre favoriter bland möjliga Nobelpristagare i litteratur. En av dem var Anne Carson. I år fick hon äntligen priset och här följer Carstens kommentar och presentation av pristagaren.

Anne Carson – en värdig Nobelpristagare

NOBELPRISET. Förra året listade Opulens Carsten Palmer Schale tre favoriter