Förläggare i manifestation för Gui Minhai

14 okt 2021
Den fängslade förläggaren Gui Minhai ska uppmärksammas i en digital manifestation. Arkivbild. (Foto: Anders Wiklund/TT)

FRIA ORDET. För att uppmärksamma Gui Minhai och andra fängslade förläggares situation har Svenska Förläggareföreningen tagit initiativ till en digital manifestation.

På söndagen den 17 oktober kommer föreningen, medlemsförlag och förlagsmedarbetare att dela ett porträtt av Gui Minhai, tecknat av Hanna Stenman, och en text om vikten av det fria ordet.

”Med denna årligen återkommande manifestation sätter vi ljuset på hans situation, men passar också på att ta ett större grepp på frågan om hur hoten mot yttrandefrihet också påverkar bokförlag och förläggare. Just nu sitter förläggare fängslade även i Egypten och Vietnam på grund av sitt arbete”, säger Richard Herold, ordförande för Förläggareföreningens Yttrandefrihetskommitté i ett pressmeddelande.

Gui Minhai tillfångatogs den 17 oktober 2015 och har sedan dess, med undantag för några månader 2017, suttit fängslad i Kina.

TT NYHETSBYRÅN

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

TRUMP. Lars Thulin har skrivit en krönika som kommenterar Donald Trumps seger i det amerikanska presidentvalet. Och söker svaret på frågan ”Hur beskt kommer drinken, som kanske borde heta Donald Sunset, att smaka?” Trump, USA, presidentvalet 2024, amerikansk politik, Nato, EU, fascism, Putin, Kina,

Beska drinken Trump varar mer än 4 år

TRUMP. Lars Thulin har skrivit en krönika som kommenterar Donald

Erotiska böcker om homosexuella män säljer stort i Kina

DANMEI. Erotisk litteratur om homosexuella män, en genre kallad danmei,