Tillbaka till framtiden

23 mar 2021
Julianne Moore i Julie Taymors film The Glorias. (Foto: Dan McFadden)

FEMINISM. Den andra vågens feminism var inte perfekt. Och vissa av dem som ingick i den har visat dåligt med solidaritet med yngre generationers kamp. Men vi måste kanske ändå längta tillbaka dit för att kunna komma framåt, skriver Charlotte Wiberg.

En av förra årets mest sevärda serier var utan tvekan HBO:s “Mrs. America”, som följde andra vågens feminism och dess försök att införa ERA, Equal Rights Amendment, i den amerikanska konstitutionen genom att fokusera på motståndarlaget, lett av konservativa Phyllis Schlafly. Hon spelas briljant av Cate Blanchett som en tragisk isdrottning vars antifeminism må ha vunnit spelet tillfälligt men i slutändan håller henne själv och hennes kvinnliga medkämpar fast i självsnickrade burar som aldrig kommer öppnas av de män de frivilligt gett makten.

CHARLOTTE WIBERG
charlotte.wiberg@opulens.se

Följ/gilla oss

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

DDR. Nu startar vi artikelserien Veckans DDR. Jesper Nordström kommer att i en rad texter att blicka tillbaka och reflektera över den östtyska nation som grundades 1949 och upplöstes 1990.

Veckans DDR: Olsenbanden gjorde succé i öst

FILM. Den här veckan funderar Jesper Nordström över varför den
FILM. Ingela Brovik tipsar om tre sevärda filmer på bio just nu. ”Djävulen bär Prada 2”, ”Michael” och ”Bamse och havets hemlighet”.

Film på bio – 3 sevärda filmer i början av juni

FILM. Ingela Brovik tipsar om tre sevärda filmer på bio