Sydsvenska sorgligheter

10 apr 2018
Jonas Bergh. Foto: Håkan Karlsson

HYBRIDROMAN. Jonas Berghs nya bok är en sorgesång över att allt förflyktigas, men också en berättelse om faderskap och mänskliga möten. Carolina Thelin har läst den.

Jag fastnar i Love will tear us apart av Jonas Bergh
Venaröd förlag 2018

“Love will tear us apart” av depprockpunkbandet Joy Division är en av mina favoritlåtar. Det är den också för poeten, romanförfattaren och kulturskribenten Jonas Bergh. Den börjar så, hans nya “hybridroman” (en blandning av prosa och poesi), med dikten “jag fastnar i Love will tear us apart”:

 

den vägen
vill du aldrig gå
men du måste gå den
den vägen
allt du aldrig får
men du måste gå den
baby baby baby

Berghs tidigare Landskronatrilogi (Och fortsätta vidare bort, En sång för Sonny och Karola och På väg till Charlotta Andersson) handlar om människor som på olika sätt hamnat snett i tillvaron. Speciellt männen, som är alkade och psykiskt sköra. Deras kvinnor antingen offrar sig för sina miserabla män eller tröttnar och bryter sig loss. I Jag fastnar i Love will tear us apart får vi på nytt träffa Jonte Sten, författarens alter ego till 50 procent enligt honom själv. Han dök upp för första gången i Och fortsätta vidare bort, en sorglig skildring av alkoholism i unga år.

Nu är Jonte äldre men kanske inte så mycket klokare. Han har två små älskade döttrar och en fru som precis lämnat honom. Tristessen och supandet har slitit sönder förhållandet, men Jonte älskar och vill så ohyggligt gärna ha henne tillbaka. Samtidigt får vi träffa honom både som barn och när förhållandet var nytt och mindre komplicerat. Det är en berättelse som utspelar sig i Malmö, runt Möllan och i Limhamn och i Landskrona, under barndomsåren i Borstahusen. En sorgesång över att allt förflyktigas men också en berättelse om faderskap och om mänskliga möten.

Jonas Bergh fastnar i gammal rock- och popmusik och i gamla vissångare. Många av dikterna börjar med “Jag fastnar …” Själv fastnar jag i frustration över att Bergh har fastnat. Att romanjaget inte kommer vidare vare sig det handlar om musik, kraschat äktenskap, psykisk ohälsa eller missbruk. Men det finns ljusglimtar, och kanske han till slut växer upp och blir en starkare och gladare kille.

Jag fastnar i Love will tear us apart släpps i handeln den 16 april, men kommer redan nu på lördag att presenteras tillsammans med tre andra aktuella böcker när Kulturscen Opulens har premiär i Lund.

CAROLINA THELIN
carolina.thelin@opulens.se

 

 

 

 

 

 

 

Alla artiklar av Carolina Thelin

Följ/gilla oss

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

LITTESTRADEN. Inför helgen har vi valt att i Littestraden publicera tre dikter av Anna-Maria Olsson.

Littestraden: 3 dikter av Anna-Maria Olsson

LYRIK. Inför helgen har vi valt att i Littestraden publicera
SEX IN THE CITY. NOVELLER. ”Caroline Ringskog Ferrada-Noli skriver med en fingertoppskänsla för tidsandan, där både kropp och själ kan köpas för pengar.” Det skriver Carolina Thelin, som läst den aktuella novellsamlingen ”Sex in the City”.

”Sex in the City” ‒ en novellsamling som övertygar

NOVELLER. ”Caroline Ringskog Ferrada-Noli skriver med en fingertoppskänsla för tidsandan,